Recenzja

Recenzja Wipeout HD + Fury

Wipeout HD to remake dwóch części dostępnych na PSP. Gra zawiera 8 tras, dodatkowo każdą z nich możemy pokonać pod prąd. Różnią się one od siebie nie tylko wyglądem. Każda z dostępnych tras wymaga zastosowania zupełnie innej taktyki przejazdu. Niektóre z nich są proste, inne zawierają mnóstwo ostrych zakrętów. Klimatu również nie można im odmówić.

Każdy z torów umiejscowiono w zupełnie innej scenerii, więc na nudę nie można narzekać.

Wypadałoby się czymś pościgać na tych trasach, prawda? Do naszej dyspozycji oddano 12 pojazdów. Różnią się one od siebie statystykami takimi jak: prędkość, sterowność, przyśpieszenie, itd. Jest więc w czym wybierać. Każdy z pojazdów może korzystać ze specjalnych broni rozmieszczonych na trasie. Trzeba po prostu najechać na dany symbol, który od razu zostaje wchłonięty przez statek. Na każdym torze umiejscowiono dwa rodzaje symboli. Czerwony to wspomniane wyżej power-upy, zaś niebieski to chwilowe przyśpieszenie, które w kulminacyjnych momentach wyścigu potrafi uratować nasze cztery litery. Kampanie podzielono na 8 części. Znajdziemy w niej takie tryby jak Time Trial, Speed Lap oraz Zone. Pierwszy to tradycyjny wyścig na czas, drugi polega na jak najszybszym pokonaniu jednego okrążenia.

Tryb Zone to coś nowego. Podczas tego wyścigu zasiadamy za sterami specjalnego pojazdu, a naszym zadaniem jest jak najdłużej utrzymać się a torze. Dodatkowym utrudnieniem jest ciągle zmieniająca się kolorystka trasy. Za wygrane wyścigi otrzymujemy standardowo - trzystopniowe medale. To jednak nie wszystko. Wraz z kolejnymi medalami otrzymujemy punkty lojalności, za które odblokowujemy dodatkowe skórki dla pojazdów. W menu oprócz kampanii mamy do wyboru Racebox. Daje on nam możliwość ustawienia rozgrywki w taki sposób, jaki nam pasuje. Wybieramy więc rodzaj wyścigu, klasy pojazdów, dostępne bronie, poziom trudności itd. Jak wypada tryb online? Możemy rozegrać pojedynczy wyścig lub turniej. Warto odnotować, że podczas rozgrywki nie uświadczyłem żadnych lagów. Miłym uzupełnieniem jest dodanie Photo Mode. Dzięki tej opcji uchwycimy najlepsze chwile spędzone z Wipeout HD. Od strony graficznej gra prezentuje się przepięknie. Grafika jest rewelacyjna zaś obraz ostry jak żyleta. Wszystkie dostępne trasy szokują swoim wykonaniem. Ilość detali oraz ruchomych elementów spowodowały u mnie prawdziwy opad szczęki. Naprawdę - to trzeba zobaczyć w akcji! Wykonanie pojazdów to istny majstersztyk. Każdy z nich zbudowany jest ze zdumiewającej ilości poligonów. Warto wspomnieć o takich drobiazgach jak malutcy piloci siedzący w swoich kokpitach, czy rewelacyjnie animowane części pojazdów. A co powiecie na stałą animację 60 FPS-ów w rozdzielczości 1080p! Soundtrack niestety wypada bardzo przeciętnie.

W moim odczuciu muzyka jest jakaś taka bezpłciowa.Utwory brzmią nijako i chaotycznie. Nie należy się tym jednak przejmować, ponieważ dano nam możliwość wrzucenia własnej ścieżki dźwiękowej. Na koniec warto podkreślić, że Wipeout HD jest naprawdę trudną i wymagającą grą. Jej wygórowany poziom trudności odstraszył na pewno niejednego niedzielnego gracza. Kierowco, jeżeli brakuje ci wytrwałości, zapomnij o skompletowaniu wszystkich trofeów, gdyż zdobycie ich wszystkich jest bardzo wymagającym i czasochłonnym zadaniem.

Czas przyjrzeć się dodatkowi Fury, którego jedynym zadaniem jest przedłużenie żywotności gry. Czy mu się to udało? 36 zł i 736 MB - tyle kosztuje i waży rozszerzenie do Wipeout HD. Już po zainstalowaniu Fury, zmiany możemy dostrzec gołym okiem. Na pierwszy plan rzuca się zmienione menu gry. Nowa, bordowo-czarna stylistyka, przepełniona jest przeróżnymi rozbłyskami jasnego światła. Nie muszę się rozpisywać nad faktem, że odświeżone menu, prezentuje się bardzo profesjonalnie. Wraz z dodatkiem otrzymujemy dodatkową kampanię, która swoją długością przypomina tę z oryginału. Imponujące, prawda? Powracają stare, sprawdzone konkurencje, oczywiście nie zabrakło i zupełnie nowych. Detonator polega na zestrzeliwaniu za pomocą karabinu przeróżnych materiałów wybuchowych. Eliminator bazuje na zgromadzeniu jak największej liczby punktów, które otrzymujemy za pokonywanie okrążeń i eliminowanie przeciwników. Ostatni z nowych trybów zwie się Zone Battle. Do naszej dyspozycji oddany zostaje specjalny pojazd, a naszym zadaniem jest jak najszybsze osiągnięcie wyznaczonej strefy. Aby nie było zbyt łatwo, na trasie ścigają się z nami rywale, których jedynym zadaniem jest uniemożliwienie naszej wygranej. Fury zawiera 4 nowe trasy oraz 4 odwrócone wersje nowych miejscówek. Klimatem przypominają te stare, co zaliczyć możemy na plus. Rozszerzenie - to także nowe pojazdy. Dodatek wnosi do gry aż 13 nowych statków, które zdecydowanie wyróżniają się lepszymi statystykami. DLC do Wipeout HD to dobrze zainwestowane pieniądze. Za jedyne 36 zł otrzymujemy masę dobrej zabawy. Muszę przyznać, że Fury to zdecydowanie jedno z najlepszych rozszerzeń, jakie kiedykolwiek pojawiło się do kupienia. Wipeout HD wraz z dodatkiem to wspaniały zestaw dla każdego gracza. Gra jest piękna, opleciono ją rewelacyjnym wręcz klimatem, który powoduje, że nie można się od niej oderwać.

Nasza ocena: 9.5/10

Platformy:
Czas czytania: 5 minut
Komentarze
...
#1
~tytacz
5207 dni temu

Krótko. Świetna gra i świetna cena :).

odpowiedz
...
5207 dni temu

Pomyśleć, że Sony zamknęło studio odpowiedzialne za ten tytuł.

odpowiedz
...
5207 dni temu

Ostatnio sciągłem sobie darmowe theme do ps3 w tematyce Wipeout, na prawdę polecam

odpowiedz
Dodaj nowy komentarz:
...
Twój nick:
Twój komentarz:
zaloguj się

Ta strona korzysta z reCAPTCHA od Google - Prywatność, Warunki.


Treści sponsorowane / popularne wpisy: