Autor Wątek: Forza 4 vs GT5  (Przeczytany 297419 razy)

0 użytkowników i 14 Gości przegląda ten wątek.

BoBaN

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 09-12-2006
  • Wiadomości: 26 004
  • Reputacja: 309
  • Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć dieslem.
Odp: Forza 4 vs GT5
« Odpowiedź #880 dnia: Sierpnia 10, 2011, 16:38:36 pm »
To mnie pocisnąłeś. Szkoda tylko, że nie zrozumiałeś o co chodziło w tej wypowiedzi. Po prostu Soul nie potrzebnie to pisał, gdyż ja nie stwierdziłem w komentarzu na który odpowiadał, że trzeba tych bajerów używać. Kapisz?

Mejs

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 12-04-2007
  • Wiadomości: 1 882
  • Reputacja: 49
Odp: Forza 4 vs GT5
« Odpowiedź #881 dnia: Sierpnia 10, 2011, 16:43:46 pm »
To mnie pocisnąłeś. Szkoda tylko, że nie zrozumiałeś o co chodziło w tej wypowiedzi. Po prostu Soul nie potrzebnie to pisał, gdyż ja nie stwierdziłem w komentarzu na który odpowiadał, że trzeba tych bajerów używać. Kapisz?

B-SPEC TO ch**!!!!

BoBaN

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 09-12-2006
  • Wiadomości: 26 004
  • Reputacja: 309
  • Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć dieslem.
Odp: Forza 4 vs GT5
« Odpowiedź #882 dnia: Sierpnia 10, 2011, 18:16:24 pm »
Plus kur** PLUS!!!

andryush

  • Major Hermaszewski
  • *****
  • Rejestracja: 18-04-2010
  • Wiadomości: 10 987
  • Reputacja: 120
Odp: Forza 4 vs GT5
« Odpowiedź #883 dnia: Sierpnia 10, 2011, 23:10:19 pm »
Forza poszła w swoim kierunku, teraz jest taka kolorowa, uniwersalna, dla każdego. Od czasów dwójki wiele sie zmieniło, wtedy gra jeszcze przypominają poważny symulator, była podobna do gt. A więc czy jest odpowiedzią? Wg mnie nie za bardzo, dało sie znaleźć wiele podobieństw, dzisiaj mniej, ale początki pamiętamy. Przypomniał mi się artykuł z branżowej prasy, było tam napisane coś,  w stylu _ niezadowoleni fani gt zebrali się v
Aby stworzyć wymarzony sim (forza)_  myślę że dużo w tym prawdy. Wydaje mi się też że wśród każdego gatunku jest miejsce dla jednego króla
i żadne odpowiedzi, odpowiedniki czy podróbki nie wiele mogą zdziałać.
Dlaczego dla wielu gt zawsze będzie lepsze od forzy?
Jest bardzo prosty powód. Forza miała z założenia być podróbka gran turismo dla xboxa, odpowiednikiem. Jak wiadomo oryginał zawsze lepszy od podróbki.
Oczywiście z biegiem czasu doszło kilka ekstra features, jednak ta świadomośc nadal istnieje. Dzisiaj fm to inny franczajz, odbił trochę od roli bycia odpowiednikiem, ale nowy kierunek nie wszystkim sie podoba. Twórcy coś tam próbują, ale stworzyć drugą taką markę jak gt raczej się nie uda. To tak jakby próbować wywalić Ferrari z rynku motoryzacyjnego. Jakie by nie bylo, Ferrari to nadal Ferrari, a Unearthed to nie Uncharted  :P
Sorry ale nie mogles wybrac gorszego slowa.
Podrobami sa takie gry jak Quantum Theeory czy wspomniany Unearthed.
Forza nigdy nie miala byc odpowiednikiem GT...miala byc odpowiedzia na GT tak jak Killzone byl odpowiedzia na serie Halo (a przeciez nie byl podroba Halo). Odpowiedzia na prosby xboxowych graczy domagajacych sie racera o zabarwieniu symulacyjnym.
Forza w zalozeniach od poczatku bardzo sie roznila od GT.
I zupelnie nie rozumiem o co ci chodzi z tym "nowym kierunkiem" jaki obrala ta seria.

Mejs

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 12-04-2007
  • Wiadomości: 1 882
  • Reputacja: 49
Odp: Forza 4 vs GT5
« Odpowiedź #884 dnia: Sierpnia 10, 2011, 23:15:21 pm »
Forza poszła w swoim kierunku, teraz jest taka kolorowa, uniwersalna, dla każdego. Od czasów dwójki wiele sie zmieniło, wtedy gra jeszcze przypominają poważny symulator, była podobna do gt. A więc czy jest odpowiedzią? Wg mnie nie za bardzo, dało sie znaleźć wiele podobieństw, dzisiaj mniej, ale początki pamiętamy. Przypomniał mi się artykuł z branżowej prasy, było tam napisane coś,  w stylu _ niezadowoleni fani gt zebrali się v
Aby stworzyć wymarzony sim (forza)_  myślę że dużo w tym prawdy. Wydaje mi się też że wśród każdego gatunku jest miejsce dla jednego króla
i żadne odpowiedzi, odpowiedniki czy podróbki nie wiele mogą zdziałać.
Dlaczego dla wielu gt zawsze będzie lepsze od forzy?
Jest bardzo prosty powód. Forza miała z założenia być podróbka gran turismo dla xboxa, odpowiednikiem. Jak wiadomo oryginał zawsze lepszy od podróbki.
Oczywiście z biegiem czasu doszło kilka ekstra features, jednak ta świadomośc nadal istnieje. Dzisiaj fm to inny franczajz, odbił trochę od roli bycia odpowiednikiem, ale nowy kierunek nie wszystkim sie podoba. Twórcy coś tam próbują, ale stworzyć drugą taką markę jak gt raczej się nie uda. To tak jakby próbować wywalić Ferrari z rynku motoryzacyjnego. Jakie by nie bylo, Ferrari to nadal Ferrari, a Unearthed to nie Uncharted  :P
Sorry ale nie mogles wybrac gorszego slowa.
Podrobami sa takie gry jak Quantum Theeory czy wspomniany Unearthed.
Forza nigdy nie miala byc odpowiednikiem GT...miala byc odpowiedzia na GT tak jak Killzone byl odpowiedzia na serie Halo (a przeciez nie byl podroba Halo). Odpowiedzia na prosby xboxowych graczy domagajacych sie racera o zabarwieniu symulacyjnym.
Forza w zalozeniach od poczatku bardzo sie roznila od GT.
I zupelnie nie rozumiem o co ci chodzi z tym "nowym kierunkiem" jaki obrala ta seria.
Tak_

Magik

  • J-23
  • *****
  • Rejestracja: 16-12-2010
  • Wiadomości: 1 497
  • Reputacja: 33
Odp: Forza 4 vs GT5
« Odpowiedź #885 dnia: Sierpnia 11, 2011, 16:41:18 pm »
Forza poszła w swoim kierunku, teraz jest taka kolorowa, uniwersalna, dla każdego. Od czasów dwójki wiele sie zmieniło, wtedy gra jeszcze przypominają poważny symulator, była podobna do gt. A więc czy jest odpowiedzią? Wg mnie nie za bardzo, dało sie znaleźć wiele podobieństw, dzisiaj mniej, ale początki pamiętamy. Przypomniał mi się artykuł z branżowej prasy, było tam napisane coś,  w stylu _ niezadowoleni fani gt zebrali się v
Aby stworzyć wymarzony sim (forza)_  myślę że dużo w tym prawdy.
Mylisz chyba caly czas "odpowiedz" z "odpowiednikiem" :P
Branzowa prasa tez na sile porownywala Killzona do Halo "Sonowskie Halo"..."Halo killer" itp. Mimo ze te gry ze saba nie maja praktycznie nic wspolnego.
I coz tak bardzo zmienili od czasow FM2 ze wtedy gra byla "bardziej sim"...to ze dodali cofanie czasu i autobrake?
FM2 miala mimo wszystko mniej skomplikowana fizyke.


Wydaje mi się też że wśród każdego gatunku jest miejsce dla jednego króla
i żadne odpowiedzi, odpowiedniki czy podróbki nie wiele mogą zdziałać..
No rzeczywiscie...Tekken czy VF...GOW czy NG...FIFA czy PES....rFactor czy iRacing/GTR/LFS.
W kazdym gatunku jest kilka serii/gier wiadacych prym. A jeden niekwestionowany krol pozostaje w glowach fanbojow.

Snake_Plissken

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 31-12-2006
  • Wiadomości: 17 240
  • Reputacja: 104
  • Who Dares Wins
Odp: Forza 4 vs GT5
« Odpowiedź #886 dnia: Sierpnia 12, 2011, 08:24:06 am »
Branzowa prasa tez na sile porownywala Killzona do Halo "Sonowskie Halo"..."Halo killer" itp. Mimo ze te gry ze saba nie maja praktycznie nic wspolnego.
Są shooterami.:troll:

Unlimited

  • Gość
Odp: Forza 4 vs GT5
« Odpowiedź #887 dnia: Sierpnia 12, 2011, 16:49:07 pm »
Forza poszła w swoim kierunku, teraz jest taka kolorowa, uniwersalna, dla każdego. Od czasów dwójki wiele sie zmieniło, wtedy gra jeszcze przypominają poważny symulator, była podobna do gt. A więc czy jest odpowiedzią? Wg mnie nie za bardzo, dało sie znaleźć wiele podobieństw, dzisiaj mniej, ale początki pamiętamy. Przypomniał mi się artykuł z branżowej prasy, było tam napisane coś,  w stylu _ niezadowoleni fani gt zebrali się v
Aby stworzyć wymarzony sim (forza)_  myślę że dużo w tym prawdy.
Mylisz chyba caly czas "odpowiedz" z "odpowiednikiem" :P
Branzowa prasa tez na sile porownywala Killzona do Halo "Sonowskie Halo"..."Halo killer" itp. Mimo ze te gry ze saba nie maja praktycznie nic wspolnego.
I coz tak bardzo zmienili od czasow FM2 ze wtedy gra byla "bardziej sim"...to ze dodali cofanie czasu i autobrake?
FM2 miala mimo wszystko mniej skomplikowana fizyke.


Wydaje mi się też że wśród każdego gatunku jest miejsce dla jednego króla
i żadne odpowiedzi, odpowiedniki czy podróbki nie wiele mogą zdziałać..
No rzeczywiscie...Tekken czy VF...GOW czy NG...FIFA czy PES....rFactor czy iRacing/GTR/LFS.
W kazdym gatunku jest kilka serii/gier wiadacych prym. A jeden niekwestionowany krol pozostaje w glowach fanbojow.

Polecam cofnąć się jeszcze wcześniej w czasie, do okresu FM vs GT4. Poczytać wtedy opinie, recenzje pism branżowych. :) Dla wielu, także dla mnie FM oferowała sporo nowych rzeczy, i na tyle świeże podejście do tematu że wtedy sprzedałem PS2 i kupiłem X'a(mimo tego że gra hulała w 30fpsach i dało się to odczuć po przesiadce z GT4, to jednak wciągała i zapewniała coś nowego w temacie). Na tej generacji GT5 sprawiło u mnie podobną reakcję, a pamiętać trzeba jeszcze że nadchodzi GT6 na PS3. Dla mnie FM to już nie to samo co kiedyś. Zgadzam się tu z Andryushem.

Magik

  • J-23
  • *****
  • Rejestracja: 16-12-2010
  • Wiadomości: 1 497
  • Reputacja: 33
Odp: Forza 4 vs GT5
« Odpowiedź #888 dnia: Sierpnia 12, 2011, 23:07:19 pm »
Dla wielu, także dla mnie FM oferowała sporo nowych rzeczy, i na tyle świeże podejście do tematu że wtedy sprzedałem PS2 i kupiłem X'a(mimo tego że gra hulała w 30fpsach i dało się to odczuć po przesiadce z GT4, to jednak wciągała i zapewniała coś nowego w temacie).
Przeciez caly czas o tym mowie...ta gra od zawsze prezentowala inne podejscie do tematu i nigdy nie byla "kopia/podroba" GT :roll:

andryush

  • Major Hermaszewski
  • *****
  • Rejestracja: 18-04-2010
  • Wiadomości: 10 987
  • Reputacja: 120
Odp: Forza 4 vs GT5
« Odpowiedź #889 dnia: Sierpnia 13, 2011, 00:26:07 am »
No nie mów, obie gry mają, lub raczej miały masę wspólnego.
Przed FM2 najlepszym simem dla mnie było GT4.
Pierwsza przejażdżka w FM2 była w moim odczuciu bardzo wymagająca, odrazu było widać konkurenta dla GT.
Dla mnie to był godny odpowiednik PS'owskiego GT lub odpowiedź (jak kto woli) na GT od polyphony. Szczególnie, że wtedy nie miałem w planach PS3 i GT5.
Spędziłem z grą sporo czasu, grało się świetnie, znakomity online, a póxniej Forza 3.
Obrazki, nowe info i w końcu demko.
Pierwsze co się rzuciło w oczy to zmieniony model jazdy, niby ulepszony, ale jakiś taki prostszy no i niby ta grafika, lepsza ale słabo im to wyszło. Tak jakby T10 chciało mieć wszystko na raz, a w rezultacie więcej stracili niż zyskali, ze szczególnym naciskiem na fizykę jazdy.
Dzisiaj mamy podobną sytuację, skok graficzny i pewnie gadanina o fizyce jazdy. Z tego co już widziałem to skok graficzny będzie na podobnym poziomie co fm2-fm3, czyli nie zbyt kolorowo imo.

GT5 w kwestii grafiki nieco rozczarowało, PD dało nam jedynie szczyptę rozkoszy w postaci aut Premium. To tak jakby zacząć malować obraz i wypełnić tylko część płótna bogatymi detalami a resztę zostawić w postaci szkicu. Za to fizyka jazdy jest znakomita. Tutaj widać że ekipa skupiła się w większym stopniu na tym aspekcie, a nie na grafice. Wolę takie podejście, bo gra nie stara się zaoferować wszystkiego na raz. Jeśli GT6 ukaże się na PS3, musi być perfekcyjne, do świetnej fizyki musi dołącZyć w pełni okazała oprawa graficzna, pełnowartościowy content w postaci bogatszego grażu, mam nadzieję że już samych modeli premium. Obraz musi zostać ukończony.


Co do porównania Halo-Killzone, to chyba zauważalne jest, że jadnak Halo mimo wszystko jest górą. Kz nawet mimo swojej oprawy nie odniósł takiego sukcesu jak pokemonowata, laserowa seria )) Imo tutaj widać, że kto pierwszy ten lepszy i miejsce na tronie jest tylko dla jednego króla.

Hidden PL

  • Pionier
  • *
  • Rejestracja: 12-08-2011
  • Wiadomości: 22
  • Reputacja: 1
  • GT: Hidden PL
Odp: Forza 4 vs GT5
« Odpowiedź #890 dnia: Sierpnia 13, 2011, 00:30:15 am »
Chciałem rozpętać wojenkę, ale przypomniałem sobie, że nie lubię ścigałek... :o Przepraszam, jeśli kogoś zawiodłem - shame on me...

Magik

  • J-23
  • *****
  • Rejestracja: 16-12-2010
  • Wiadomości: 1 497
  • Reputacja: 33
Odp: Forza 4 vs GT5
« Odpowiedź #891 dnia: Sierpnia 13, 2011, 09:28:28 am »
Pierwsza przejażdżka w FM2 była w moim odczuciu bardzo wymagająca, odrazu było widać konkurenta dla GT.
Dla mnie to był godny odpowiednik PS'owskiego GT lub odpowiedź (jak kto woli) na GT od polyphony. Szczególnie, że wtedy nie miałem w planach PS3 i GT5.
Spędziłem z grą sporo czasu, grało się świetnie, znakomity online, a póxniej Forza 3.
Obrazki, nowe info i w końcu demko.
Pierwsze co się rzuciło w oczy to zmieniony model jazdy, niby ulepszony, ale jakiś taki prostszy no i niby ta grafika, lepsza ale słabo im to wyszło. Tak jakby T10 chciało mieć wszystko na raz, a w rezultacie więcej stracili niż zyskali, ze szczególnym naciskiem na fizykę jazdy.
Dzisiaj mamy podobną sytuację, skok graficzny i pewnie gadanina o fizyce jazdy. Z tego co już widziałem to skok graficzny będzie na podobnym poziomie co fm2-fm3, czyli nie zbyt kolorowo imo.

Zgodze sie ze  w kwestii oprawy skok jest zblizony do tego jaki byl w FM2>FM3. Tyle ze tam roznica byla duza...nawet bardzo.
Teraz oprocz podbitego wygladu dostajemy wiecej fur na torze.
Biorac pod uwage ze to juz trzecia gra z serii na tej samej platformie, dla mnie nie bylo to wcale takie pewne.
Wystarczy spojzec chocby na Dirt2 vs Dirt3 czy Shift1 vs Shift2 gdzie kontynuacje nie tylko nie zaliczyly skoku jakosciowego oprawy, ale w przypadku tej drugiej serii mamy nawet solidny krok wstecz.
Co do modelu jazdy to poczatkowo mialem podobne odczucia. Glownie dlatego ze FM2 dawalo swego czasu graczom konsolowym niezlego kopa w ryj jesli chodzi o fizyke...zwlaszcza jesli nie grali chocby w F355 Challenge. Do premiery FM3 gracze juz zdazyli sie przyzwyczaic i kolejnego "kopa w ryj" nie bylo ;).  Nie bylo takiego skoku jak kiedys...co nie znaczy ze bylo gorzej.
Owszem, jest kilkanascie fur ktore zdaja sie byc trudniejsze w opanowaniu w poprzedniczce (jak Cobra czy F355). Jednak calosciowo fizyka w FM3 ulegla sporej poprawie. Zwlaszcza jesli chodzi o fury wyscigowe (klasy R3,R2,R1) ktore w FM2 "prowadzily sie same" a w FM3 stanowia juz znacznie wieksze wyzwanie wyzwanie.
Jak bedzie w FM4? Zobaczymy. Relacje tych co grali pozwalaja spac spokojnie.

Unlimited

  • Gość
Odp: Forza 4 vs GT5
« Odpowiedź #892 dnia: Sierpnia 13, 2011, 09:39:13 am »
Między FM2 a FM3 nie był aż taki duży skok jakościowy, fury to w wielu przypadkach kopiuj/wklej. Główna zmiana w FM3 to było lepsze oświetlenie niż w FM2 i dopakowanie otoczenia toru + lepszy Photomode(głównie tekstury + ilość detali). Więc jak ktoś twierdzi że to jest bardzo duża zmiana to nie zna znaczenia tego słowa. Zmiana była owszem, ale na pewno nie bardzo duża.

Tak samo jest teraz. Fury w gameplayu/replayu raczej nie dorównują tym z GT5(jedynia Autovista ma się czym chwalić). Jestem ciekaw jak odwzorowują te realne tory, czy na Nringu zmieszczą się tak jak wcześniej 3 fury koło siebie(co jest kompletnie niemożliwe, patrząc na gabaryty takiego Ferrari czy Lambo), czy też nie. W GT5, czasem ryzykownie było jechać koło siebie dwoma samochodami, co jest zgodne z rzeczywistością. W kwestii modelu jazdy FM3 była zarówno krokiem w przód, np. dobijanie podwozia, lepsze jego czucie, ale też krokiem w tył np. w aspekcie czucia mocy auta.

Poza tym wydawanie 3 odsłon tak dużego i flagowego racera na danej platformie to dla mnie kopanie pod sobą dołku. Kto wie może jeszcze wyjdzie 4 część FM na tej generacji(po tym jak wyjdzie GT6 na PS3)?! :-?
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 13, 2011, 09:42:20 am wysłana przez Unlimited »

tninja

  • Proletariusz
  • *****
  • Rejestracja: 27-05-2008
  • Wiadomości: 360
  • Reputacja: 11
Odp: Forza 4 vs GT5
« Odpowiedź #893 dnia: Sierpnia 13, 2011, 09:53:25 am »
Uni co jest, w Bułgari pada deszcz?.Nudzisz się? ,a może tesknota za rolą Mojżesza nie daje spokoju 

LoNdEk

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 23-10-2007
  • Wiadomości: 6 670
  • Reputacja: 15
Odp: Forza 4 vs GT5
« Odpowiedź #894 dnia: Sierpnia 13, 2011, 10:11:57 am »
Jestem ciekaw jak odwzorowują te realne tory, czy na Nringu zmieszczą się tak jak wcześniej 3 fury koło siebie(co jest kompletnie niemożliwe, patrząc na gabaryty takiego Ferrari czy Lambo), czy też nie. W GT5, czasem ryzykownie było jechać koło siebie dwoma samochodami, co jest zgodne z rzeczywistością. W kwestii modelu jazdy FM3 była zarówno krokiem w przód, np. dobijanie podwozia, lepsze jego czucie, ale też krokiem w tył np. w aspekcie czucia mocy auta.

Nürburgring Nordschleife

Specifications:
Length       20,8 km
Number of bends       73
Elevation gain       290 m
Width       10-12 m

http://www.bmw.com/com/en/insights/driving_experience/drivertraining/service/track_overview/nuerburgring_nordschleife.html

Lambo Gallardo 1,9m width

Unli, spokojnie sie 4 zmiesci.

« Ostatnia zmiana: Sierpnia 13, 2011, 10:16:26 am wysłana przez LoNdEk »

Unlimited

  • Gość
Odp: Forza 4 vs GT5
« Odpowiedź #895 dnia: Sierpnia 13, 2011, 10:16:38 am »
@ Tninja

Już przyleciałem. Było zajebiście. 8)

Na parkingu hotelowym stało takie cudo(Ferrari California, generalnie na co dzień przykryta czerwoną firmową peleryną z logo Ferrari), w sąsiednim hotelu stały dwa Bentleye Continental GT, a obok nich GTC, po okolicy to prawie same AMG jeździły(jak widać biznes można tam dobry zrobić):



@ Londek

Nie mówiłem o całym torze, tylko o pewnych jego sekcjach. Jasne że są na torze miejsca gdzie 3-4 pojazdy mogą spokojnie koło siebie jechać. ;)

EDIT: Na przykład ostatnia sekcja toru, czyli ta prosta którą wkleiłeś. :P
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 13, 2011, 11:20:21 am wysłana przez Unlimited »

andryush

  • Major Hermaszewski
  • *****
  • Rejestracja: 18-04-2010
  • Wiadomości: 10 987
  • Reputacja: 120
Odp: Forza 4 vs GT5
« Odpowiedź #896 dnia: Sierpnia 13, 2011, 10:31:34 am »
O właśnie, zgodze się z Unlimited, praca zawieszenia została fajnie odwzorowane w fm3,  fm2 tego nie miała. Za to było to już w gt 4 :p W kwestii modeli w fm4 to coś czuję że gra dostanie jednak swojego rodzaju modele standard, ostatnie zdjęcia pokazują że to copy paste z poprzedniej części. Modele z autovisty pewnie będą wyglądać lepiej.

Szerokość nordschleife to 10-12 metrów? Szeroko, faktycznie, w grze wydaje się nieco węższy.

Spoiler (kliknij, by wyświetlić/ukryć)

Musiał bym sprawdzić bo juz nie pamiętam :P
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 13, 2011, 10:51:57 am wysłana przez andryush »

Piter_neo

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 02-06-2005
  • Wiadomości: 5 299
  • Reputacja: 40
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 13, 2011, 11:08:42 am wysłana przez Piter_neo »

andryush

  • Major Hermaszewski
  • *****
  • Rejestracja: 18-04-2010
  • Wiadomości: 10 987
  • Reputacja: 120
Odp: Forza 4 vs GT5
« Odpowiedź #898 dnia: Sierpnia 13, 2011, 10:53:41 am »
Na temat drugiego porównania juz pisałem - fm3 + cooling filter + lens flare = fm4
Pierwsze porównanie nie działa :(

Magik

  • J-23
  • *****
  • Rejestracja: 16-12-2010
  • Wiadomości: 1 497
  • Reputacja: 33
Odp: Forza 4 vs GT5
« Odpowiedź #899 dnia: Sierpnia 13, 2011, 13:46:25 pm »
Między FM2 a FM3 nie był aż taki duży skok jakościowy, fury to w wielu przypadkach kopiuj/wklej. Główna zmiana w FM3 to było lepsze oświetlenie niż w FM2 i dopakowanie otoczenia toru + lepszy Photomode(głównie tekstury + ilość detali). Więc jak ktoś twierdzi że to jest bardzo duża zmiana to nie zna znaczenia tego słowa. Zmiana była owszem, ale na pewno nie bardzo duża.

Tak samo jest teraz. Fury w gameplayu/replayu raczej nie dorównują tym z GT5(jedynia Autovista ma się czym chwalić). Jestem ciekaw jak odwzorowują te realne tory, czy na Nringu zmieszczą się tak jak wcześniej 3 fury koło siebie(co jest kompletnie niemożliwe, patrząc na gabaryty takiego Ferrari czy Lambo), czy też nie. W GT5, czasem ryzykownie było jechać koło siebie dwoma samochodami, co jest zgodne z rzeczywistością. W kwestii modelu jazdy FM3 była zarówno krokiem w przód, np. dobijanie podwozia, lepsze jego czucie, ale też krokiem w tył np. w aspekcie czucia mocy auta.

Poza tym wydawanie 3 odsłon tak dużego i flagowego racera na danej platformie to dla mnie kopanie pod sobą dołku. Kto wie może jeszcze wyjdzie 4 część FM na tej generacji(po tym jak wyjdzie GT6 na PS3)?! :-?
No tak...dopakowane otoczenie, oswietlenie i o niebo lepsze odblaski to rzeczywiscie male zmiany :lol:
Wystarczy spojzec na inne gry jak wyzej wspomniana seria Dirt czy Shift.
Albo poprzednia generacje Gt3>GT4, CMR4>CMR5, TOCA RD2>3.
Co do "czucia mocy" to gorzej bylo przypadku niektorych fur klasy A...w przypadku fur wyscigowych w FM3 bylo znacznie lepiej
Summa summarum fizyka mimo wszystko zostala poprawiona.
Nurb ma srednio ponad 10 metrow szerokosci...w najwezszych miejscach ok. 8 metrow.
Nie rozumiem jaki widzisz problem w wydawaniu gier co 2 lata. To wystarczajacy odstep czasu by wprowadzic spore usprawnienia.
FM3 juz dawno mi sie znudzila i nie chcialbym czekac kolejnego roku.
Zreszta w przypadku gier na PS3 (chocby serie Uncharted/Killzone) to nie problem, prawda?

andryush

  • Major Hermaszewski
  • *****
  • Rejestracja: 18-04-2010
  • Wiadomości: 10 987
  • Reputacja: 120
Odp: Forza 4 vs GT5
« Odpowiedź #900 dnia: Sierpnia 13, 2011, 19:24:39 pm »
Wut?
Dopakowane otoczenie? Takie samo jak w FM2.
Odblaski? ...
Oswietlenie? Jakieś tam jest, ale szału nie ma.

A przecież porównanie jest 2 posty wyżej...

Magik

  • J-23
  • *****
  • Rejestracja: 16-12-2010
  • Wiadomości: 1 497
  • Reputacja: 33
Odp: Forza 4 vs GT5
« Odpowiedź #901 dnia: Sierpnia 13, 2011, 20:42:29 pm »
No jest....i wyraznie na nim widac ze otoczenie NIE jest identyczne.
Masz inne modele drzew, lepsze tekstury, znacznie lepsze oswietlenie/cieniowanie.
Chyba nie spodziewales sie ze postawia wierzowiec na srodku Mugello ;)
A jesli chodzi o odblaski to akurat najwieksze usprawnienie w oprawie. W Fm2 byly one podobnie jak w GT5 w bardzo niskiej rozdzialce, do tego nie grzeszyly plynnoscia + pop up.
W FM3 sa w bardzo wysokiej rozdzielczosci, sa plynniutkie, otoczenie odbija sie z drobnymi szczegolami, zreszta pojazdy przeciwnikow rowniez.

andryush

  • Major Hermaszewski
  • *****
  • Rejestracja: 18-04-2010
  • Wiadomości: 10 987
  • Reputacja: 120
Odp: Forza 4 vs GT5
« Odpowiedź #902 dnia: Sierpnia 13, 2011, 21:27:49 pm »
Ot jedno drzewko więcej, tu mniej, tam postawili kilku widzów, a z tamtąd ich zabrali, nowa teksturka w tle...sloneczko slabiej/mocniej świeci...
Drobiazgi.

To co napisałes o odbiciach, może i są lepsze ale jakoś ich nie widać na porównaniu. No i z tym że płynniejsze to bym polemizował, pamiętam jak grałem w FM3 z kamerą z kokpitu i czasami było widać, że odbicia po prostu przeskakują. Może to poprawili nie wiem, a FM2 w ogóle nie pamiętam.

Z resztą, wszystko widać na screenach, skok jest minimalny.

Magik

  • J-23
  • *****
  • Rejestracja: 16-12-2010
  • Wiadomości: 1 497
  • Reputacja: 33
Odp: Forza 4 vs GT5
« Odpowiedź #903 dnia: Sierpnia 13, 2011, 22:34:31 pm »
Bullshit ;)

andryush

  • Major Hermaszewski
  • *****
  • Rejestracja: 18-04-2010
  • Wiadomości: 10 987
  • Reputacja: 120
Odp: Forza 4 vs GT5
« Odpowiedź #904 dnia: Sierpnia 13, 2011, 22:44:48 pm »
Tja  ;)
-------
Nie wiem czy było





Fajne porównania, ciakwe co za miejscówka w GT5 z drugiego filmiku, fajne odbicia tam widać.
Ogólnie modele z GT5 dają radę, nawet postawione obok modeli z autovisty czy menu FM4.
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 13, 2011, 23:24:26 pm wysłana przez andryush »

Enki

  • Obywatel
  • **
  • Rejestracja: 28-07-2011
  • Wiadomości: 57
  • Reputacja: 2
Odp: Forza 4 vs GT5
« Odpowiedź #905 dnia: Sierpnia 14, 2011, 01:35:37 am »
Szczerze - nie dają rady.

Unlimited

  • Gość
Odp: Forza 4 vs GT5
« Odpowiedź #906 dnia: Sierpnia 14, 2011, 08:46:16 am »
@ Magik

Spoiler (kliknij, by wyświetlić/ukryć)
No tak...dopakowane otoczenie, oswietlenie i o niebo lepsze odblaski to rzeczywiscie male zmiany :lol:
Wystarczy spojzec na inne gry jak wyzej wspomniana seria Dirt czy Shift.
Albo poprzednia generacje Gt3>GT4, CMR4>CMR5, TOCA RD2>3.
Co do "czucia mocy" to gorzej bylo przypadku niektorych fur klasy A...w przypadku fur wyscigowych w FM3 bylo znacznie lepiej
Summa summarum fizyka mimo wszystko zostala poprawiona.
Nie rozumiem jaki widzisz problem w wydawaniu gier co 2 lata. To wystarczajacy odstep czasu by wprowadzic spore usprawnienia.
FM3 juz dawno mi sie znudzila i nie chcialbym czekac kolejnego roku.
Zreszta w przypadku gier na PS3 (chocby serie Uncharted/Killzone) to nie problem, prawda?


Nie powiedziałem że małe, tylko że nie bardzo duże. Nie lubię jak wciska się mi niewypowiedziane słowa. :P

Odnośnie innych serii to rozmowa na dłuższy temat, jak znane i cenione marki zostały rozmiane na drobne.

Problem przy developingu tak dużych gier jest spory, wraz z następnymi generacjami wydłuża się czas robienia takiej gry ze względu na progres jaki następuję przy skoku na nową platformę i nowymi możliwościami. Można tu obrać dwie drogi, metodę kroczków, jaką obrało Turn 10 na tej generacji, czyli wydaję niemal tą samą grę co 2 lata, poprawiając i upiększając ją tu i ówdzie. Oraz metodę patrzenia trochę głębiej w przyszłość, czyli metoda jaką wybiera PD. Wpierw opracowuję sobie silnik gry i bazę na przyszłość która może zostać bez problemu użyta w kolejnej części do której mogą włożyć większy content, to co sobie zaplanowali. Dlatego zawsze kolejna część GT wychodziła znacznie szybciej(po 2 latach) od części pierwszej którą zawsze tworzyli dłużej.

Mówisz że FM3 Cię nudzi, tylko czy FM4 nie znudzi Cię tak samo szybko. Owszem masz Autoviste, sporo ciekawego materiału do wysłuchania i obejrzenia tam, tryb kariery został trochę rozszerzony i ulepszony od części trzeciej, ale w samym gameplayu(poza nową fizyką z którą jeszcze nie mieliśmy szansy obcować i musimy się wstrzymać z jej oceną), niewiele się zmienia, nie dostaniesz nocnych wyścigów(już potwierdzone), nie dostaniesz prawdopodobnie zmiennych warunków pogodowych(tu wciąż trzeba poczekać na oficjalne informacje), nie dostaniesz WRC, NASCAR, Szkółek jazdy itd. Mam nadzieje że wiesz o co mi chodzi.

Odblaski w GT5 mimo że są w niższej rozdziałce niż u konkurencji, to prezentują się bardzo dobrze i nie można się ich czepiać, zresztą same oświetlenie w GT5 jest ciągle przed konkurencją(także przed FM4). W kwestii kolorystyki, kwestia gustu, ale GT5 wg. mnie jest bardziej subtelne, bliższe temu co oglądamy na co dzień.
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 14, 2011, 08:48:55 am wysłana przez Unlimited »

Magik

  • J-23
  • *****
  • Rejestracja: 16-12-2010
  • Wiadomości: 1 497
  • Reputacja: 33
Odp: Forza 4 vs GT5
« Odpowiedź #907 dnia: Sierpnia 14, 2011, 09:40:10 am »
Można tu obrać dwie drogi, metodę kroczków, jaką obrało Turn 10 na tej generacji, czyli wydaję niemal tą samą grę co 2 lata, poprawiając i upiększając ją tu i ówdzie. Oraz metodę patrzenia trochę głębiej w przyszłość, czyli metoda jaką wybiera PD. Wpierw opracowuję sobie silnik gry i bazę na przyszłość która może zostać bez problemu użyta w kolejnej części do której mogą włożyć większy content, to co sobie zaplanowali. Dlatego zawsze kolejna część GT wychodziła znacznie szybciej(po 2 latach) od części pierwszej którą zawsze tworzyli dłużej.
Sorry ale tekst o niemal tej samej grze wydawanej co 2 lata staje sie nudny. Kazda czesc FM diametralnie roznila sie od poprzedniej pod wzgledem fizyki, czyli najwazniejszego aspektu gry wyscigowej.

Mówisz że FM3 Cię nudzi, tylko czy FM4 nie znudzi Cię tak samo szybko. Owszem masz Autoviste, sporo ciekawego materiału do wysłuchania i obejrzenia tam, tryb kariery został trochę rozszerzony i ulepszony od części trzeciej, ale w samym gameplayu(poza nową fizyką z którą jeszcze nie mieliśmy szansy obcować i musimy się wstrzymać z jej oceną), niewiele się zmienia, nie dostaniesz nocnych wyścigów(już potwierdzone), nie dostaniesz prawdopodobnie zmiennych warunków pogodowych(tu wciąż trzeba poczekać na oficjalne informacje), nie dostaniesz WRC, NASCAR, Szkółek jazdy itd. Mam nadzieje że wiesz o co mi chodzi.
Poltora roku po premierze to szybko? :o
Teraz po miesiacu rowniez zrobilem sobie przerwe od GT5 bo tez zwyczajnie mnie zaczyna nudzic. I zadne licencje czy szkolki tego nie zmienia gdyz to sa w wiekszosci przypadkow zwykle czasowki badz wyscigi tylko inaczej nazwane ;)

andryush

  • Major Hermaszewski
  • *****
  • Rejestracja: 18-04-2010
  • Wiadomości: 10 987
  • Reputacja: 120
Odp: Forza 4 vs GT5
« Odpowiedź #908 dnia: Sierpnia 14, 2011, 09:59:16 am »
Ja to w GT5 mam co robić - wybieram auto i ustawiam zawieszenie na Norschleife.
~615 PO i czasy poniżej 6:40 :D zabawy jest masa, teraz męczę McLaren'a MP4-12C, 800km ustawiania już ma na liczniku i jestem bliski perfekcyjnego ustawienia dla tego auta. Skurczybyk jest podsterowny w szybkich łukach i strasznie go do góry wyrzuca na hopce z początkowego sektoru toru. A przodu docisnąć nie mogę bo spoilera nie ma żadnego :( (co robić, może ktoś ma pomysły?))
Później dojdzie jeszcze online czyli jeszcze z jakieś 2000km. Kariera teraz to dla mnie w sumie tylko dodatek, główna atrakcja to online.

Unlimited

  • Gość
Odp: Forza 4 vs GT5
« Odpowiedź #909 dnia: Sierpnia 14, 2011, 10:02:42 am »
@ Magik

FM2 nie różni się diametralnie fizyką od FM3, są pewne rzeczy lepsze, pewne gorsze, ale fizyka w serii FM ma swój charakter i temu nie zaprzeczysz(ciekawe jak to będzie w FM4, jednak stawiam że swój charakter seria zachowa). Zresztą w FM3 znacznie łatwiej było się odnaleźć niż w FM2, pierwsza jazda Audi która wyznaczała Twój poziom trudności także ułatwiała się w grze odnaleźć.

Tak, szybko, zważywszy na content jaki jest w grze, a który nie wyróżnia się bardzo od tego co było w FM3. FM2 była specyficzna, FM3 była pod pewnym względem krokiem w przód i krokiem w tył i nawiązywała bezpośrednio do FM1, FM4 będzie ładniejszą, bogatszą i lekko usprawnioną wersją FM3.

GT5 także potrafi znużyć, jasne. Jednak po paru dniach odpoczynku zawsze masz coś w grze do roboty, i co ważne pewne aspekty engine'u gry pozwalają się nią cieszyć dłużej. Szczególnie w trybie online, gdzie wyścigi na torach z zmiennymi warunkami atmosferycznymi czy zmiennym cyklem doby są nieprzewidywalne i to jest w tej grze pięknie, gdzie mimo nabytych umiejętności, PD udało się tknąć w grę czynniki losowości, który także występuję w realnym życiu.

A jak Cię GT5 nudzi, to zacznij grać inaczej, wyłącz HUD, widok z kokpitu, nauka toru na pamięć, obieranie punktów hamowania, walka a jednocześnie przywiązanie się do samochodu. Większa frajda z jazdy.
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 14, 2011, 10:05:04 am wysłana przez Unlimited »

Magik

  • J-23
  • *****
  • Rejestracja: 16-12-2010
  • Wiadomości: 1 497
  • Reputacja: 33
Odp: Forza 4 vs GT5
« Odpowiedź #910 dnia: Sierpnia 14, 2011, 10:25:32 am »
Oczywiscie ze ma swoj charakter...tak jak i GT5 mimo wielkich zmian w modelu jazdy rowniez zachowalo specyficzny feeling.
Jednak w kazdej czesci FM fizyka zmieniala sie tak bardzo ze mowa o tej samej, lekko usprawnionej grze jest co najmniej nie na miejscu. Nie tylko model jazdy ale i sam "klimat" rowniez sie zmienial. Grajac w kolejne czesci FM nigdy nie mialem uczucia Deja Vu.
Czego nie moge powiedziec o serii GT gdzie dopiero piata czesc stanowi solidny krok na przod.

Unlimited

  • Gość
Odp: Forza 4 vs GT5
« Odpowiedź #911 dnia: Sierpnia 14, 2011, 10:31:25 am »
Kwestia gustu, mnie ten rozchwiany charakter serii zaczął trochę odrzucać od FM, jakby Turn 10 nie mogło się zdecydować i chcieli zadowolić wszystkich. PD ma swój charakterystyczny feeling i to można traktować jako wadę, jak i zaletę. Wszystko zależy od tego co się lubi. Tak samo jest z jazdą, niektórzy lubują się w wyścigach, inni wolą TT. 8)

Może z tym lekko trochę przegiąłem, ale na pewno nie są to jakieś duże zmiany.

Ja czekam spokojnie na GT6 na tej generacji, ew. GT5 Spec II(choć bardziej prawdopodobna jest opcja że dostaniemy GT6, co zdawał się potwierdzać KAZ). Wtedy zobaczę ukończone w 100% dzieło PD. GT5 traktuję jako pierwsze danie całego obiadu, posługując się taką metaforą. Zaś GT5P to była przystawka. ;)

Piter_neo

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 02-06-2005
  • Wiadomości: 5 299
  • Reputacja: 40
Odp: Forza 4 vs GT5
« Odpowiedź #912 dnia: Sierpnia 14, 2011, 15:02:43 pm »
Nie tylko model jazdy ale i sam "klimat" rowniez sie zmienial. Grajac w kolejne czesci FM nigdy nie mialem uczucia Deja Vu.
:o

Unlimited

  • Gość
Odp: Forza 4 vs GT5
« Odpowiedź #913 dnia: Sierpnia 14, 2011, 22:01:38 pm »
O FUCK :o Myślę że można po tym zamknąć temat. ;)

Real:



GT5:



« Ostatnia zmiana: Sierpnia 15, 2011, 08:10:34 am wysłana przez Unlimited »

andryush

  • Major Hermaszewski
  • *****
  • Rejestracja: 18-04-2010
  • Wiadomości: 10 987
  • Reputacja: 120
Odp: Forza 4 vs GT5
« Odpowiedź #914 dnia: Sierpnia 14, 2011, 23:11:36 pm »
OŚWIETLENIE

fotorealizm, co tu duzo pisac...

Soul

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 28-04-2007
  • Wiadomości: 3 496
  • Reputacja: 16
Odp: Forza 4 vs GT5
« Odpowiedź #915 dnia: Sierpnia 15, 2011, 16:18:17 pm »
Po raz kolejny podniecanie się bullshotem, co tu dużo pisać  :angel:

andryush

  • Major Hermaszewski
  • *****
  • Rejestracja: 18-04-2010
  • Wiadomości: 10 987
  • Reputacja: 120
Odp: Forza 4 vs GT5
« Odpowiedź #916 dnia: Sierpnia 15, 2011, 16:23:23 pm »
Ani model, ani oświetlenie nie zostało podbite, wszystko jak ingame, te same assetsy.
Tło zostało zamazane na potrzeby porównania. Naturalnie dla pm aliasing został naprawiony.
To ty raczej po raz kolejny nie potrafisz rozpoznać zdjęcia z gry.

Jacek84

  • Gość
Odp: Forza 4 vs GT5
« Odpowiedź #917 dnia: Sierpnia 15, 2011, 16:25:06 pm »
Spoko thumbnaile. To może teraz w normalnym rozmiarze? :D

BoBaN

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 09-12-2006
  • Wiadomości: 26 004
  • Reputacja: 309
  • Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć dieslem.
Odp: Forza 4 vs GT5
« Odpowiedź #918 dnia: Sierpnia 15, 2011, 16:32:05 pm »
Po raz kolejny podniecanie się bullshotem, co tu dużo pisać  :angel:

Zaraz, zaraz...przecież takie fotki można zrobić bezpośrednio w grze podczas powtórki, więc słowo bullshot tutaj nie pasuje.

Co do samego porównania, to pokazuje gdzie stoi w kwestii fotorealizmu PD. Teraz wystarczy zajrzeć do tematu o FM4, zobaczyć auta z serii LeMans i mamy pogląd na to, gdzie stoi konkurencja PD w tym temacie.

pankracy

  • ZMP-owiec
  • ****
  • Rejestracja: 18-03-2010
  • Wiadomości: 315
  • Reputacja: -11
Odp: Forza 4 vs GT5
« Odpowiedź #919 dnia: Sierpnia 15, 2011, 16:45:13 pm »
nie da sie zamknac tematu bo wtedy bobany i anlimitedy straca szanse na wieczne dopierdalanie sie do gry ktora obejrza na jutub