Autor Wątek: Książki - jakie lubicie?  (Przeczytany 211787 razy)

0 użytkowników i 4 Gości przegląda ten wątek.

POK

  • MIR
  • *****
  • Rejestracja: 03-10-2006
  • Wiadomości: 14 345
  • Reputacja: 171
Odp: Książki - jakie lubicie?
« Odpowiedź #840 dnia: Grudnia 08, 2013, 15:10:03 pm »
Wreszcie zdołałem napisać podsumowanie z listopada :)

Ludzie bezdomni (Stefan Żeromski)
Przerost formy nad treścią. Książka ma niewątpliwe dużą wartość historyczną, a umiejętności pisarskich Żeromskiemu też nie można odmówić, ale niektóre fragmenty (np. pamiętnik Joasi), to było dla mnie już za wiele. Z literatury polskiej, napisanej w podobnym okresie, zdecydowanie bardziej polecam „Ziemię obiecaną”.
6/10

Rain Man (Leonore Fleischer)
Świetna opowieść o braterskiej więzi łączącej dwa różne światy. Jakże odległe, a jednak wzajemnie się przenikające. Poznanie tej drugiej rzeczywistości jest dla obydwu bohaterów, lecz przede wszystkim dla Charliego, bodźcem do zmiany postaw i przemyślenia wszystkiego na nowo. Podobała mi się ilość drobnych szczegółów, jakie autorka zawarła, porozrzucane tu i tam, na łamach powieści. Bardzo dobra książka. Wzruszająca i pouczająca.
9/10

Dożywocie (Marta Kisiel)
Jakoś nie mogłem się przekonać. Marta Kisiel ma bardzo lekkie pióro i pewne rzeczy naprawdę dobrze jej wychodzą. Jednak jak dla mnie, za dużo było tutaj silenia się na zabawność. Dlatego wrażenia mam mocno mieszane. Anioł w bamboszkach czy Krakers są super, ale inni bohaterowie (z Romańczukiem na czele) już nie bardzo.
6-/10

Pięć wielkich religii świata (praca zbiorowa)
Przeintelektualizowane i jednocześnie strasznie wybiórcze. Nie jest to zła książka. Można przeczytać i może nawet komuś się spodoba. Nie ma się jednak co spodziewać, że po tak krótkiej (i nieszczególnie przystępnej) lekturze, zdołamy zrozumieć różnice i podobieństwa pięciu wielkich religii. W najlepszym wypadku uchwycimy ich mały zarys.
5/10

Igła (Ken Follett)
Porządna powieść szpiegowsko-sensacyjna. Dobrze napisana i wciągająca.
7+/10

Światu nie mamy czego zazdrościć: Zwyczajne losy mieszkańców Korei Północnej (Barbara Demick)
W Korei Północnej nie ma i nie było lekko. Kto chce poznać i uświadomić sobie losy mieszkających tam zwykłych ludzi, jak i dowiedzieć się o przemianach w tym kraju dokonywanych na przełomie ostatnich kilkudziesięciu lat, to lepszej książki na te tematy chyba nie znajdzie.
Polecam.
8+/10

Zdobycie władzy (Czesław Miłosz)
Gdyby nie zbyt „sucha” narracja, to mogłaby wyjść nawet bardzo dobra powieść. Elementom składowym nie mogę zbyt wiele zarzucić. Obraz wydaje się spójny i dobrze opisujący ówczesne realia. Tylko może aż nazbyt spójny. Za nic nie mogłem się utożsamić z żadnym z bohaterów. Pewnie było to zamierzone, ale wyszło tak sobie. Wolałbym ujrzeć trochę więcej życia.
7-/10

Nie tylko z tego świata jesteśmy (Hoimar von Ditfurth)
Autor znakomicie sprawdza się w roli popularyzatora nauki. Gorzej natomiast, gdy wkracza na grunt metafizyki, wtedy bowiem zaczyna mu się plątać jedno z drugim (przynajmniej ja odniosłem takie wrażenie). Mimo to książka i tak jest warta przeczytania. Objaśnianie teorii ewolucji, jest jednym z lepszych, z jakim się spotkałem. Równie ważne jest też mocne zwrócenie uwagi na nieuświadamiany antropocentryzm i kształtującą myślenie rolę języka (szkoda, że Ditfurth sam wpada w pułapkę języka przy okazji opozycji: monizm a dualizm – moim zdaniem problem jest dużo bardziej złożony i nie daje się tak łatwo oddzielić).
7+/10

Traktat o łuskaniu fasoli (Wiesław Myśliwski)
Spodziewałem się... Sam nie wiem czego się spodziewałem? W każdym razie nie zostałem wyrwany wraz z korzeniami podczas lektury. Monolog głównego bohatera jest ciekawy, nieraz zagadkowy, chaotyczny, a jednocześnie całkiem zwyczajny. Opowiada o zdarzeniach pozornie błahych, które z biegiem czasu były właśnie tymi, które kształtują człowieka. To na plus. Na minus zaś muszę uznać dialogi i niektóre wtrącenia. Zatem w ogólnym rozrachunku otrzymałem książkę dobrą i interesującą, choć nie zrobiła ona na mnie wielkiego wrażenia, ani nie skłoniła do szczególnie głębokich przemyśleń.
7/10

andryush

  • Major Hermaszewski
  • *****
  • Rejestracja: 18-04-2010
  • Wiadomości: 10 978
  • Reputacja: 120
Odp: Książki - jakie lubicie?
« Odpowiedź #841 dnia: Grudnia 21, 2013, 12:43:10 pm »
W końcu skończyłem lekturę "Future", "Przyszłość", "Будущее" Głuhowskiego.
Genialna książka, jej się nie czyta, ją się przeżywa.
Jestem pod ogromnym wrażeniem talentu pisarskiego tego autora.  :o
Gorąco polecam, taki majstersztyk nie wypada nie przeczytać. 10/10 i nie myślę już nawet o żadnych minusach. Zostałem pożarty, przeżuty i wypluty przez tą historię. Brawo!

Wojtq

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 01-09-2006
  • Wiadomości: 4 855
  • Reputacja: 42
Odp: Książki - jakie lubicie?
« Odpowiedź #842 dnia: Grudnia 21, 2013, 14:20:31 pm »
Cytuj
Genialna książka, której się nie czyta, ją się przeżywa tak, jakbyś sam był w tym zepsutym świecie. Brak słów, ta historia mocno namieszała mi w głowie, to trzeba przeczytać, Glukhovsky w szczytowej formie.
Znajome słowa? ;)

Ani widu, ani słuchu o tej książce na polskim rynku, a szkoda, bo bym poczytał.
PSN ID: WojtqGO

andryush

  • Major Hermaszewski
  • *****
  • Rejestracja: 18-04-2010
  • Wiadomości: 10 978
  • Reputacja: 120
Odp: Książki - jakie lubicie?
« Odpowiedź #843 dnia: Grudnia 21, 2013, 14:32:10 pm »
Cytuj
Genialna książka, której się nie czyta, ją się przeżywa tak, jakbyś sam był w tym zepsutym świecie. Brak słów, ta historia mocno namieszała mi w głowie, to trzeba przeczytać, Glukhovsky w szczytowej formie.
Znajome słowa? ;)

Ani widu, ani słuchu o tej książce na polskim rynku, a szkoda, bo bym poczytał.

:D tak, musiałem się zarejestrować i ocenić tą książkę, bo się należy :D
Ja czytałem w oryginale, mam nadzieję, że Insignis wyda tą książkę w Polsce, dziwię się, że w ogóle o niej nic nie słychać.

Master_666

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 24-07-2005
  • Wiadomości: 20 684
  • Reputacja: 194
Odp: Książki - jakie lubicie?
« Odpowiedź #844 dnia: Grudnia 21, 2013, 16:10:09 pm »
Ja ostatnio przeczytałem pierwszą książke Dana Browna "Inferno" i musze powiedzieć, że nawet przyjemnie się czyta, zwłaszcza jak kogoś interesuje choć w małym stopniu historia sztuki (ja zdawałem na maturze poziom rozszerzony, więc jestem "znawcą" :lol: ), bo dużo różnych ciekawostek o zabytkach we włoszech. Z początku książka wciąga, potem się zaczyna dłużyć by mniej więcej w środku rozkręcić się na nowo. Polecam na nudne wykłady czy jakieś przedmioty "zapychacze".

Druchal

  • Sekretarz wojewódzki
  • *****
  • Rejestracja: 08-07-2005
  • Wiadomości: 1 523
  • Reputacja: 21
Odp: Książki - jakie lubicie?
« Odpowiedź #845 dnia: Grudnia 23, 2013, 12:35:53 pm »
Podajcie 5 tytułów książek  według was must have gatunek sc-fi/fantasy.

POK

  • MIR
  • *****
  • Rejestracja: 03-10-2006
  • Wiadomości: 14 345
  • Reputacja: 171
Odp: Książki - jakie lubicie?
« Odpowiedź #846 dnia: Grudnia 23, 2013, 16:55:33 pm »
Obczaj te linki:

Najlepiej oceniane fantasy:
http://www.biblionetka.pl/stats.aspx?genre=20

Najlepiej oceniane sc-fi:
http://www.biblionetka.pl/stats.aspx?genre=4

Ja z fantasy polecam Wiedźmina, sagę Pieśni lodu i ognia (Gra o tron) oraz Malazańską Księgę Poległych (pierwsza część to Ogrody Księżyca). Natomiast z science fiction polecam Peanatemę (ale ma prawie tysiak stron), Diunę, Grę Endera, Diamentowy wiek, Blade Runner'a, Ślepowidzenie, Rzekę bogów, a także twórczość Janusza Zajdla.

andryush

  • Major Hermaszewski
  • *****
  • Rejestracja: 18-04-2010
  • Wiadomości: 10 978
  • Reputacja: 120
Odp: Książki - jakie lubicie?
« Odpowiedź #847 dnia: Grudnia 23, 2013, 17:31:17 pm »
Standardowo, Metro 2033 na pewno jest warte przeczytania, jeśli jeszcze nie czytałeś. Jeśli Metro podchodzi, to inne książki z serii też są spoko.

kun

  • chujek
  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 02-11-2003
  • Wiadomości: 6 880
  • Reputacja: 80
Odp: Książki - jakie lubicie?
« Odpowiedź #848 dnia: Grudnia 23, 2013, 19:09:58 pm »
Metro 2033 jest ok, ale reszta książek z tego uniwersum to ścierwo, na które szkoda czasu.

Od siebie dorzucę wszystkie części Odysei Kosmicznej Clarka jak i inne jego dzieła (np. Randezvous with Rama).
« Ostatnia zmiana: Grudnia 23, 2013, 19:12:35 pm wysłana przez kun »

andryush

  • Major Hermaszewski
  • *****
  • Rejestracja: 18-04-2010
  • Wiadomości: 10 978
  • Reputacja: 120
Odp: Książki - jakie lubicie?
« Odpowiedź #849 dnia: Grudnia 23, 2013, 19:40:42 pm »
Ja czytałem "W Mrok" i "Do światła" i nie takie to słabe. Jeśli się człowiek wkręci w klimat, to można przeczytać.
« Ostatnia zmiana: Grudnia 23, 2013, 19:46:19 pm wysłana przez andryush »

Ryo

  • Global Moderator
  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 25-10-2005
  • Wiadomości: 31 259
  • Reputacja: 535
  • "Using no way as way, having no limitation..."
Odp: Książki - jakie lubicie?
« Odpowiedź #850 dnia: Stycznia 09, 2014, 22:17:33 pm »
Poniższa książka przeleżała u mnie na półce kilka lat, pośród dawno wiele razy przeczytanych pozostałych książek o życiu oraz filozofii Bruce'a Lee i dopiero teraz znalazłem dla niej czas:

Okna czasu. Krótkie życie Bruce'a Lee (Przemysław Słowiński)
To, co mnie kiedyś od książki momentalnie odrzuciło (przeczytałem kilkanaście stron), to dodanie przez autora do biografii Bruce'a Lee dialogów pomiędzy postaciami, co sprawia, że książka momentami przekształca się w powieść opartą na faktach. Nie wiem czy to taki jego styl, ponieważ styczności z innymi "biografiami" spod jego pióra się nie zapoznawałem. Niemniej jednak, jak się ten element przełknie, to otrzymujemy dosyć dobry i przejrzysty zbiór najważniejszych wydarzeń w życiu Bruce'a Lee, od jego narodzin aż do śmierci. Sporo jest tutaj faktów, które zapewne dla osób kojarzących Lee jako "karate mistrza" mogą się okazać zaskakujące (np. to, że Lee latał z Ameryki do Szwajcarii, by nauczać Jeet Kune Do  Romana Polańskiego, z którym zresztą byli dobrymi kumplami). Ta nieskomplikowana książka pozwala w szybki sposób rzucić okiem na tamtejszą sytuację na rynku filmowym, sytuację polityczną pomiędzy Chinami, Stanami i jaką w tym wszystkim złą rolę odgrywali Japończycy, jak to się przekładało na kino oraz to, jak charyzma jednego małego człowieka pozwoliła dać siłę narodowi chińskiemu poprzez kinematografię. Słowiński pokazuje, jakim człowiekiem był Bruce Lee, jego spotkania z Yip Manem, czołowymi aktorami z tamtych czasów Hollywood (Steve McQueen, James Coburn, Lee Marvin), że nie był bez wad, że nie dał sobą pomiatać i przede wszystkim miał wizję, którą podbił Wschód i Zachód oraz pozostawił wszystkim w postaci Jeet Kune Do. Książka w przystępny sposób przedstawia jak zrodziła się ikona i legenda Bruce'a Lee, doskonale znana wszystkim do dzisiaj.

Kert

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 21-01-2008
  • Wiadomości: 16 546
  • Reputacja: 255
Odp: Książki - jakie lubicie?
« Odpowiedź #851 dnia: Stycznia 10, 2014, 07:22:56 am »
Zamieścił autor "złote" cytaty Bruce'a na łamach książki? Jeśli tak, to czytanie amerykańskiego Paulo Coelho mogłoby srogo odrzucić.

Ryo

  • Global Moderator
  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 25-10-2005
  • Wiadomości: 31 259
  • Reputacja: 535
  • "Using no way as way, having no limitation..."
Odp: Książki - jakie lubicie?
« Odpowiedź #852 dnia: Stycznia 10, 2014, 11:19:39 am »
Na palcach jednej ręki można je policzyć i są wplecione w "fabułę". Od cytatów i przemyśleń Lee są inne książki.

Dzisiaj zaczynam Dziewczyna z sąsiedztwa (Jack Ketchum), a w przyszłym tygodniu na premierę Wilk z Wall Street (Jordan Belfort).

andryush

  • Major Hermaszewski
  • *****
  • Rejestracja: 18-04-2010
  • Wiadomości: 10 978
  • Reputacja: 120
Odp: Książki - jakie lubicie?
« Odpowiedź #853 dnia: Stycznia 10, 2014, 12:31:26 pm »
Co to za głupia moda teraz, wypuszczać książki razem z filmami ;/ Mnie osobiście zraża takie podejście i widzę tu tylko skok na kasę, a nie coś wartościowego do przeczytania.

windomearl

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 08-03-2008
  • Wiadomości: 31 277
  • Reputacja: 265
  • You know Carcosa?
Odp: Książki - jakie lubicie?
« Odpowiedź #854 dnia: Stycznia 10, 2014, 12:50:10 pm »
Co to za głupia moda teraz, wypuszczać książki razem z filmami ;/ Mnie osobiście zraża takie podejście i widzę tu tylko skok na kasę, a nie coś wartościowego do przeczytania.
A to nie tak, że książka była wcześniej i na jej podstawie powstał film?

andryush

  • Major Hermaszewski
  • *****
  • Rejestracja: 18-04-2010
  • Wiadomości: 10 978
  • Reputacja: 120
Odp: Książki - jakie lubicie?
« Odpowiedź #855 dnia: Stycznia 10, 2014, 13:04:21 pm »
Często tak, ale obiło mi się o uszy, że te książki co wychodzą z filmem bywają okrojone :> chyba, że coś pomyliłem

windomearl

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 08-03-2008
  • Wiadomości: 31 277
  • Reputacja: 265
  • You know Carcosa?
Odp: Książki - jakie lubicie?
« Odpowiedź #856 dnia: Stycznia 10, 2014, 13:08:48 pm »
No wydaje mi się, że tak. Co najwyżej wydają nowe wersje, z okładkami "filmowymi".

andryush

  • Major Hermaszewski
  • *****
  • Rejestracja: 18-04-2010
  • Wiadomości: 10 978
  • Reputacja: 120
Odp: Książki - jakie lubicie?
« Odpowiedź #857 dnia: Stycznia 10, 2014, 13:10:00 pm »
No to jeśli tak jest w praktyce to właśnie to mnie wkurza w tych "filmowych" edycjach. Profanacja.

windomearl

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 08-03-2008
  • Wiadomości: 31 277
  • Reputacja: 265
  • You know Carcosa?
Odp: Książki - jakie lubicie?
« Odpowiedź #858 dnia: Stycznia 10, 2014, 13:12:48 pm »
Normalne i powszechne robienie hajsu. Nie wiem co w tym wkurza i jaka to profanacja...

andryush

  • Major Hermaszewski
  • *****
  • Rejestracja: 18-04-2010
  • Wiadomości: 10 978
  • Reputacja: 120
Odp: Książki - jakie lubicie?
« Odpowiedź #859 dnia: Stycznia 10, 2014, 13:22:07 pm »
No właśnie z tego powodu wolałbym poszukać oryginału. Czy to w bibliotece, czy na allegro. Taki kaprys, że jak książka to tylko oryginał. Film to adaptacja i mogę przymknąć oko na pewne zmiany,  czytać adaptacji bym nie chciał.

windomearl

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 08-03-2008
  • Wiadomości: 31 277
  • Reputacja: 265
  • You know Carcosa?
Odp: Książki - jakie lubicie?
« Odpowiedź #860 dnia: Stycznia 10, 2014, 13:29:34 pm »
CZytasz to samo przecież w innej okładce :lol:

andryush

  • Major Hermaszewski
  • *****
  • Rejestracja: 18-04-2010
  • Wiadomości: 10 978
  • Reputacja: 120
Odp: Książki - jakie lubicie?
« Odpowiedź #861 dnia: Stycznia 10, 2014, 13:33:32 pm »
Dobra, źle odebrałem twojego posta na temat zmian w tych filmowych edycjach. Myślałem, że potwierdzasz moje przypuszczenia odnośnie jakichś większych zmian w samej treści książek.))) Jeśli zmieniona jest tylko okładka, to nie ma problemu)

Ryo

  • Global Moderator
  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 25-10-2005
  • Wiadomości: 31 259
  • Reputacja: 535
  • "Using no way as way, having no limitation..."
Odp: Książki - jakie lubicie?
« Odpowiedź #862 dnia: Stycznia 10, 2014, 14:01:13 pm »
W przypadku Wilka to pierw była książka, potem film Scorsese. A w przyszłym tygodniu jest polska premiera książki.

Ryo

  • Global Moderator
  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 25-10-2005
  • Wiadomości: 31 259
  • Reputacja: 535
  • "Using no way as way, having no limitation..."
Odp: Książki - jakie lubicie?
« Odpowiedź #863 dnia: Stycznia 26, 2014, 14:15:38 pm »
Dziewczyna z sąsiedztwa (Jack Ketchum)
Zachęcony i zaciekawiony licznymi opiniami o książce, sięgnąłem w końcu po to dzieło Ketchuma. Nie wiedziałem czego się spodziewać dokładnie, nie wiedziałem również, że to powieść na faktach.

Jak to się mówi - łyknąłem ją w jeden dzień. A właściwie w pół dnia. Wciąga od samego początku, język autora jest przystępny, przesadnie nieskomplikowany, ale też nie prostacki. Ketchum idealnie buduje nastrój, wprowadza w środowisko dzieci, znajomych z podwórka oraz ich rodziców. W trakcie czytania dokładnie czujemy się jak mały, 12-letni chłopiec, wracamy do swoich lat dzieciństwa, a przez to odkrywamy również może już zapomnianą część siebie sprzed lat.

Sielanka wakacyjna, która przeradza się w horror. Moment kulminacyjny, na który jesteśmy powoli przygotowywani. Po wszystkich opiniach typu - ohyda, makabra, wstręt, pozwolę sobie stwierdzić, że na pierwszy plan jednak wysuwa się chyba aspekt mentalny wydarzeń, dopiero za nim - oczywiście równie straszny - aspekt fizyczny. Przerażające jest to, do czego są zdolni młodzi ludzie/dzieci za przyzwoleniem dorosłych/rodziców. Jak ważna jest kwestia wychowania oraz przekazywanych wartości, jak nasze zachowanie bądź jego brak odbije się na naszym życiu w przyszłości. Ketchum pokazuje, do czego zdolny jest człowiek, nie ważne czy starszy, czy młodszy, a poprzez dokładny opis wydarzeń, aż czuć gęsty klimat, duchotę, pot, kurz, jednoczesną satysfakcję bohaterów i wahania moralne co do podejmowanych decyzji.

Na szczęście ominąłem w połowie wstęp Stephena Kinga, kiedy zorientowałem się, że streszcza on książkę i wrzuca spoilery. Wróciłem do wstępu po skończeniu całej powieści i to była dobra decyzja. Więc jeżeli zaczynacie dopiero czytać, to polecam wstęp Kinga przeczytać na końcu.

Oczywiście jak się dowiedziałem, że sytuacja opisywana w książce była oparta na faktach, to dodatkowo wskazówka z napisem "zaszokowanie" powędrowała oczko wyżej. Bez wątpienia mocna książka, która pozostawia po części ulgę, że my tacy nie byliśmy za młodu. Chyba...

W kolejce czekają już kolejne książki Pana Ketchuma.

Jestem gotowy.

Okładka:
Spoiler (kliknij, by wyświetlić/ukryć)


Submarino (Jonas T. Bengtsson)
W genialny i złożony sposób przedstawione postacie, ich rys psychologiczny, charakter, który został ukształtowany przez ciężką oraz patologiczną sytuację. Uzależnienie, które powoli niszczy życie, świadomość złego, jednocześnie próba zapewnienia szczęścia i wykrzesania z siebie resztek dobroci. Przemoc, seks, nałóg oraz beznadziejność życia, która staje się szarą codziennością w pułapce narkotyków. Przerażająca rzeczywistość, która może, i co najgorsze - pewnie ma, miejsce za rogiem.

Początkowo ciężko się przyzwyczaić do stylu autora, który używa pojedynczych i krótkich zdań. Wystarczy jednak kilkadziesiąt stron, by wsiąknąć na całego i nie zważając na nic podążać z zaciekawieniem do końca powieści.

Okładka:
Spoiler (kliknij, by wyświetlić/ukryć)

Leszke

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 03-11-2008
  • Wiadomości: 16 285
  • Reputacja: 142
  • Piwo jest dowodem na to, ze Bog nas kocha!!!
Odp: Książki - jakie lubicie?
« Odpowiedź #864 dnia: Stycznia 27, 2014, 11:34:20 am »
Nie mnie oceniać te książki ale Ryo nie szkoda Ci czasu na czytanie takiego czegoś? NIe lepiej PLATYNOWAĆ killzona?

Ostatnio czytam sobie to:
Spoiler (kliknij, by wyświetlić/ukryć)
Możecie sobie poczytać, jak nie wiecie o czym to zapraszam do internetu.

A ostatnio przeczytałem sobie Helmutha Nowaka książeczkę:
Spoiler (kliknij, by wyświetlić/ukryć)
I czekam na kolejne części. Pierwszy autor co nie udaje ze faszyści to oni a nam to tak tylko rozkazy wydawali..

Ryo

  • Global Moderator
  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 25-10-2005
  • Wiadomości: 31 259
  • Reputacja: 535
  • "Using no way as way, having no limitation..."
Odp: Książki - jakie lubicie?
« Odpowiedź #865 dnia: Stycznia 27, 2014, 11:36:45 am »
NIe lepiej PLATYNOWAĆ killzona?
Się platynuje, gościu 8)

Leszke

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 03-11-2008
  • Wiadomości: 16 285
  • Reputacja: 142
  • Piwo jest dowodem na to, ze Bog nas kocha!!!
Odp: Książki - jakie lubicie?
« Odpowiedź #866 dnia: Stycznia 27, 2014, 11:51:18 am »
NIe lepiej PLATYNOWAĆ killzona?
Się platynuje, gościu 8)
Tak Ci sie wydaje bo snajperem nie grałeś 8)

Ryo

  • Global Moderator
  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 25-10-2005
  • Wiadomości: 31 259
  • Reputacja: 535
  • "Using no way as way, having no limitation..."
Odp: Książki - jakie lubicie?
« Odpowiedź #867 dnia: Lutego 01, 2014, 11:47:05 am »
Wilk z Wall Street (Jordan Belfort)
"Oto moja historia. Nie jest zbyt piękna. Wiodę najbardziej dysfunkcyjne życie, jakie tylko można wieść. Jestem udanym nieudacznikiem."

Powyższe słowa idealnie pasują do Pana Belforta, który w ten sposób opisał w książce samego siebie. Jest to opowieść o bardo bystrym, przebiegłym, cwanym, spontanicznym i szalonym człowieku, który do pewnego momentu swojego życia postanowił te wszystkie cechy przeplatać dwoma nałogami - giełdą i narkotykami.

Do książki podszedłem niedługo po obejrzeniu filmu, który za sprawą wspaniałego duetu Scorsese oraz DiCaprio bardzo wysoko postawił poprzeczkę. Dlatego też podczas czytania miałem przed oczami konkretne klatki z filmu, które pokrywały się z wydarzeniami w książce. Ona sama pisana jest dosyć prostym językiem, który sprawia, że co rusz przerzucamy kolejne przeczytane strony. Belfort opowiadając kawałki ze swojego życia wywołuje w nas śmiech, radość, czasem też i pogardę oraz zażenowanie. Taki już jest i trzeba się z tym pogodzić. Miejscami można odnieść wrażenie, że opisywał wszystko z lekką nonszalancją, ale widać, że się przy tym dobrze bawił. Książka ujawnia również więcej faktów, aniżeli prawie 3h filmu, przez co można liczyć na zwariowane nowości w jego bujnym życiu.

Trzeba się też przyzwyczaić do opisów funkcjonowania giełdy, zasad nią rządzących, "rozkmin" Belforta nt. akcji, strategi i obecnych na co drugiej stronie "cytrynek" ;] Można również sporo wyciągnąć z przemówień autora do swoich pracowników, które jawią się jak swego rodzaju mini-szkolenia sprzedażowo-motywacyjne.

Cała historia jest wręcz niewyobrażalna, jedna wielka jazda bez trzymanki, która tylko momentami zwalnia na zakrętach. Poza tym odjazd maksymalny. Jeżeli na wszystko spojrzymy z minimalnym przymrużeniem oka i lekkim uśmiechem na twarzy, to przebrniemy przez całość z satysfakcją, jednocześnie dobrze się przy tym bawiąc.

Wyrażając opinię o książce nie może oczywiście zabraknąć magicznego słowa "obłęd", o którym zresztą tak napisał Belfort:

"To, co przedstawiam wam w tej książce, jest jego rekonstrukcją - rekonstrukcją satyryczną - próbą odtworzenia czegoś, co okazało się najbardziej zwariowaną jazdą w historii Wall Street."

I trzeba przyznać, że ma rację.

Okładka:
Spoiler (kliknij, by wyświetlić/ukryć)

Wojtq

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 01-09-2006
  • Wiadomości: 4 855
  • Reputacja: 42
Odp: Książki - jakie lubicie?
« Odpowiedź #868 dnia: Lutego 04, 2014, 17:22:57 pm »
Szukam książki, pomożecie?
Ma to być dobra książka, która byłaby połączeniem horroru i sci-fi? Wątki egzystencjalne mile widziane.
Mój pomysł na tą książkę określiłbym jako połączenie Silent Hill i Mass Effect (lub Dead Space). Najlepiej, żeby była mocna atmosfera i akcja działa się poza Ziemią.
PSN ID: WojtqGO

Xell

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 02-02-2010
  • Wiadomości: 1 944
  • Reputacja: 40
  • Easy Rider
Odp: Książki - jakie lubicie?
« Odpowiedź #869 dnia: Lutego 04, 2014, 18:48:09 pm »
Solaris Lema lub Labirynt Śmierci Dicka?
Lepiej mieć spokój czy jaja? Współczesne dylematy.

iko

  • Gość
Odp: Książki - jakie lubicie?
« Odpowiedź #870 dnia: Lutego 04, 2014, 19:13:08 pm »
Szukam książki, pomożecie?
Ma to być dobra książka, która byłaby połączeniem horroru i sci-fi? Wątki egzystencjalne mile widziane.
Mój pomysł na tą książkę określiłbym jako połączenie Silent Hill i Mass Effect (lub Dead Space). Najlepiej, żeby była mocna atmosfera i akcja działa się poza Ziemią.

Prawdopodobnie widziałeś Event Horizon? :)

Wojtq

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 01-09-2006
  • Wiadomości: 4 855
  • Reputacja: 42
Odp: Książki - jakie lubicie?
« Odpowiedź #871 dnia: Lutego 04, 2014, 20:18:01 pm »
Solaris Lema lub Labirynt Śmierci Dicka?
Jesteś drugą osobą, która poleca mi Solaris, więc chyba w końcu przeczytam. Labirynt Śmierci też przeczytam. Dzięki.

Prawdopodobnie widziałeś Event Horizon? :)
Nie widziałem. Dowiedziałem się o nim dzisiaj, podczas poszukiwań książki. Warto? Zaufany kumpel na Filmwebie dał mu 3/10, dlatego podchodzę ostrożnie.
PSN ID: WojtqGO

POK

  • MIR
  • *****
  • Rejestracja: 03-10-2006
  • Wiadomości: 14 345
  • Reputacja: 171
Odp: Książki - jakie lubicie?
« Odpowiedź #872 dnia: Lutego 04, 2014, 21:09:24 pm »
Szukam książki, pomożecie?
Ma to być dobra książka, która byłaby połączeniem horroru i sci-fi? Wątki egzystencjalne mile widziane.
Mój pomysł na tą książkę określiłbym jako połączenie Silent Hill i Mass Effect (lub Dead Space). Najlepiej, żeby była mocna atmosfera i akcja działa się poza Ziemią.

Zdecydowanie "Ślepowidzenie" Petera Wattsa:
http://www.biblionetka.pl/book.aspx?id=100776
Wprost idealnie pasuje do powyższego opisu.

iko

  • Gość
Odp: Książki - jakie lubicie?
« Odpowiedź #873 dnia: Lutego 04, 2014, 21:34:42 pm »
Solaris Lema lub Labirynt Śmierci Dicka?
Jesteś drugą osobą, która poleca mi Solaris, więc chyba w końcu przeczytam. Labirynt Śmierci też przeczytam. Dzięki.

Prawdopodobnie widziałeś Event Horizon? :)
Nie widziałem. Dowiedziałem się o nim dzisiaj, podczas poszukiwań książki. Warto? Zaufany kumpel na Filmwebie dał mu 3/10, dlatego podchodzę ostrożnie.

Wojtq odrazu pomyślałem o tym tytule, imo pasuje to do twojego opisu. Czy warto? Zdecydowanie tak, ponieważ wydaje mi się, że tego właśnie szukasz. Nie tyle Event Horizon to thriller sc-fi pełną gębą, ale też opowiada o innym wymiarze bytu, gdzie ludzkość nie powinna się znajdować. Powiewa wszystko ciężkim klimatem, coś jak Silent Hill pomieszany z Dead Space. :)

Polecam ci Wojtq to obadać.

POK

  • MIR
  • *****
  • Rejestracja: 03-10-2006
  • Wiadomości: 14 345
  • Reputacja: 171
Odp: Książki - jakie lubicie?
« Odpowiedź #874 dnia: Lutego 04, 2014, 22:08:43 pm »
"Ukryty wymiar" też polecam. Bardzo dobry film i trzyma w napięciu.

Wojtq

  • Marynarz z Potiomkina
  • *****
  • Rejestracja: 01-09-2006
  • Wiadomości: 4 855
  • Reputacja: 42
Odp: Książki - jakie lubicie?
« Odpowiedź #875 dnia: Lutego 04, 2014, 22:51:47 pm »
Zdecydowanie "Ślepowidzenie" Petera Wattsa:
Wprost idealnie pasuje do powyższego opisu.
Byłem dzisiaj w bibliotece, ale niestety nie było. Już kiedyś miałem to w rękach, ale chyba trafiło na zły okres, bo przeczytałem może 20 stron i na tym się skończyło. Spróbuję ponownie.

"Event Horizon" obejrzę jutro.

Pamiętam, jak swego czasu oglądałem "Kulę" i choć podobały mi się tam niektóre pomysły, tak wszystko cierpiało na zbytnią dosłowność - bohaterowie w końcu sami dochodzili do wniosków, dlaczego dzieje się coś tak, a nie inaczej.

Podczas poszukiwań książki polecono mi krótkie opowiadanie Ellisona Harlana - Nie mam ust, a muszę krzyczeć. Można łatwo znaleźć w necie. Jeszcze nie wiem czy dobre, jutro przeczytam.
PSN ID: WojtqGO

Kert

  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 21-01-2008
  • Wiadomości: 16 546
  • Reputacja: 255
Odp: Książki - jakie lubicie?
« Odpowiedź #876 dnia: Lutego 04, 2014, 23:20:59 pm »
krótkie opowiadanie Ellisona Harlana - Nie mam ust, a muszę krzyczeć.
Na kanwie opowiadania wyszła w latach 90tych świetna przygodówka point'n'click.

http://en.wikipedia.org/wiki/I_Have_No_Mouth,_and_I_Must_Scream_%28video_game%29

Event Horizon nie jest rewelacyjnym, czy nawet dobrym filmem. Siada mocno pod koniec. Za to jest konieczny do obejrzenia, jeśli ktoś opowiada się za atmosferą Dead Space, bo autorzy gry czerpali z tego filmu TONAMI.
« Ostatnia zmiana: Lutego 04, 2014, 23:22:54 pm wysłana przez Kert »

Ryo

  • Global Moderator
  • PIERESTROJKA
  • *****
  • Rejestracja: 25-10-2005
  • Wiadomości: 31 259
  • Reputacja: 535
  • "Using no way as way, having no limitation..."
Odp: Książki - jakie lubicie?
« Odpowiedź #877 dnia: Lutego 05, 2014, 02:18:17 am »
Za to jest konieczny do obejrzenia, jeśli ktoś opowiada się za atmosferą Dead Space, bo autorzy gry czerpali z tego filmu TONAMI.
No to muszę obadać.

Lem++

  • Global Moderator
  • Major Hermaszewski
  • *****
  • Rejestracja: 07-11-2008
  • Wiadomości: 10 698
  • Reputacja: 209
  • 07.11.2008 - 16.08.2010 †
Odp: Książki - jakie lubicie?
« Odpowiedź #878 dnia: Lutego 05, 2014, 02:23:37 am »
Event Horizon to jeden z moich ulubionych filmow. Widzialem go w 4 jezykach (polski, angielski, czeski i niemiecki :P ) Ma kilka wad, ale i tak oceniam go na solidne 9/10 8) KLIMAT PIERWSZA KLASA.

POK

  • MIR
  • *****
  • Rejestracja: 03-10-2006
  • Wiadomości: 14 345
  • Reputacja: 171
Odp: Książki - jakie lubicie?
« Odpowiedź #879 dnia: Lutego 05, 2014, 09:50:05 am »
Byłem dzisiaj w bibliotece, ale niestety nie było. Już kiedyś miałem to w rękach, ale chyba trafiło na zły okres, bo przeczytałem może 20 stron i na tym się skończyło. Spróbuję ponownie.
Początek jest ciężki, to fakt, ale warto przeczytać całość. Mi przynajmniej się bardzo podobało.