News

PS5 dostanie oficjalny dysk od WD

Chyba nie trzeba zaznaczać, że niekoniecznie będzie to najtańsza opcja? Być może jednak jedyna z niebieską diodą...

We wrześniu zeszłego roku, niemal rok po premierze, Sony wprowadziło w PS5 możliwość dodania drugiego dysku SSD na gry właśnie na najnowszą platformę (gry we wstecznej kompatybilności można odpalać z "twardziela" na USB). Niestety, z tą opcją wiąże się jeden dość duży problem - chociaż dyski SSD mocno staniały w ostatnich latach i dawno zjechały poniżej ceny 50 groszy za gigabajt, to generalnie nie ma sensu zakup dysku mniejszego niż 1TB - bowiem po zmianie przelicznika z 1000 na 1024, oraz przez dodatkowe miejsce jakie PS5 potrzebuje na cache dla gier, realnie dostaniemy z 700-800GB na gry. Już dziś sporo gier z trybem online, jak Gran Turismo, Battlefield czy Call of Duty zajmują 100-150GB na dysku, dodatkowym jednak problemem jest to, że trzeba zostawić wolne miejsce na patche do nich, sejvy czy nawet nagrania wideo i screeny - ostatecznie więc przy 1 terabajcie bezpiecznie można założyć 500 GB na gry, a po przekroczeniu tej liczby prędzej czy później będzie trzeba wachlować danymi.

PS5: obsługa drugiego SSD i dźwięku 3D w TV w końcu z premierą

Sony aktualizuje firmware konsoli i wprowadza jedną z najważniejszych funkcji sprzętu, którą zapowiadano jeszcze na długo przed premierą.

Czytaj dalej »

Firma WD, która podjęła współpracę z Sony, dzięki czemu dostała licencję na wykorzystanie logo PlayStation (ale i na pewno dorzuca do ceny dysku ekstra prowizję dla Japończyków), postanowiła zaprezentować dwie opcje - jedną którą uznałbym za minimalną, oraz jedyną drugą możliwą, nieprzekraczającą ceny samego PlayStation 5 - a więc dyski 1 i 2 TB. Oba mają oferować prędkości 7000MB/s odczytu i 5300MB/s zapisu, a więc spełniają warunek Sony o 5500MB/s odczytu z nawiązką. Oczywiście dyski te spełniają te warunki niewielkich wymiarów czy nawet posiadania radiatora (tak, Sony go wymaga - i za tę cenę nie ryzykowałbym zabawy bez niego).

Ile za takie szaleństwo? Wersja 1TB ma kosztować 1080zł, a wersja 2TB - 1700zł. Przyznam, że cena tańszego dysku dziwi, zwłaszcza, że 2TB często są ponad dwukrotnie droższe - a tutaj mamy różnicę nieco ponad połowy, więc mniejszy dysk zdaje się mieć mocno zawyżoną cenę.

Jak wygląda to na tle konkurencji? Corsair MP600 Pro LPX z radiatorem dostaniemy za ok. 700-850zł, a Samsung 980 PRO Radiator 1TB za ok. 800-900zł (wersje bez radiatora są tańsze, zwróćcie uwagę czy jest w zestawie). Wersja 2TB to już jednak koszt ok. 1600zł, więc jeśli jesteście aż tak bogaci, to droższy wariant od WD ze znaczkiem PlayStation ostatecznie nie wydaje się takim złym wyborem - z drugiej strony, zawsze warto sprawdzić dokładnie ceny konkurencyjnych dysków w dniu zakupu, żeby nie wyszło, że przepłaciliście 100-300zł za pudełko i dodatkową, niebieską diodę...

Data debiutu w sklepach nie jest znana, ale zapewne stanie się to jeszcze w wakacje - to ulubiona pora sklepów z elektroniką na premiery nowych sprzętów.

Tagi:
Platformy:
Czas czytania: 3 minut, 40 sekund
Niedawno pisaliśmy też o...

Last of Us I Remake gotowe - dwa miesiące przed premierą

arrow-right
arrow-right

Skull & Bones z premierą dzień przed GoW:Ragnarok

Komentarze
Dodaj nowy komentarz:
...
Twój nick:
Twój komentarz:
zaloguj się

Ta strona korzysta z reCAPTCHA od Google - Prywatność, Warunki.


Treści sponsorowane / popularne wpisy: