News

Sony podnosi ceny PlayStation 5

Konsola ledwo zdążyła zagościć na półkach więcej niż na kilka godzin i już wyższe ceny...

Przez niemal wszystkie generacje nie kojarzę, żeby taka sytuacja jak dziś się przydarzyła. Zazwyczaj po kilku latach obniżano ceny, lub nawet wprowadzano nowe, odchudzone wersje konsol na nowych podzespołach, tzw. wersje "slim". Jedynym wyjątkiem od tej reguły było wprowadzenie PS4 Pro i Xboxa One X, ale one posiadały mocniejsze podzespoły, więc to uzasadniało wyższą cenę.

Tymczasem dziś, zupełnie niespodziewanie, Sony ogłosiło podwyżkę cen PlayStation 5 o aż 50 euro, czyli na nasze coś między 230 a 250zł. Polską cenę jest ustalić o tyle trudniej, że gołych konsol po niemal dwóch latach od premiery nadal nie ma w sklepach, a jeśli się pojawiają to tylko w pakietach z grami, aby sklepy zarobiły na nich jeszcze więcej, bo schodzą na pniu. Dopiero w tym tygodniu pojawiły się pierwsze doniesienia o konsolach czekających na półkach - wcześniej schodziły one praktycznie od razu gdy tylko pojawiły się w jakimś sklepie.

Przyczyną podwyżek ma być inflacja, ale prawda jest taka, że od dwóch lat konsol brakuje w sklepach bo brakuje półprzewodników, a świat przeorała epidemia, przez co wszystko jest spowolnione. Wszyscy, zwłaszcza fabryki które nie pracowały i sprzedały mniej towaru, ale też dostawcy (pamiętacie statek Ever Given?) podnoszą ceny - więc nie ma opcji, żeby nie wpłynęło to na końcowe ceny towarów.

Ile może teraz kosztować PS5? Poprzednio konsole kosztowały odpowiednio 1849zł (bez napędu) i 2229zł (z napędem), co było odpowiednikiem 400 i 500 euro. Warto jednak zaznaczyć, że dziś 500 euro to 2370zł, więc już 140zł więcej, niż dwa lata temu. Nowe ceny powinny więc być w okolicach i 2139zł za wersję bez dysku i 2599zł za wersję z napędem, bez dodatków. Przy tej cenie polskie sklepy mogą zrezygnować z przygotowywania własnych zestawów z dodatkową grą i padem, bowiem w tej sytuacji mogą one przekroczyć 3000zł za sztukę - jeśli jednak PS5 nadal będzie szybko znikać (a idzie sezon świąteczny) ceny zapewne zostaną utrzymane.

Co ciekawe, w tej sytuacji marne są szanse na wersje Pro next-genów w najbliższym czasie, bowiem nie tylko rynek wciąż nie nasycił się podstawową konsolą - jej cena, oraz możliwości produkcyjne są tak zaporowe, że spokojnie poczekamy jeszcze 1-2 lata. Może to i dobrze, na razie wyszło tak mało świetnych wyłącznie next-genowych gier, że niektórzy mogliby żałować zakupu konsoli na premierę, a tak, zdążą się nacieszyć - zwłaszcza, że rok 2023 w końcu zapowiada się grubo. O ile będzie nas stać na gry...


Platformy:
Czas czytania: 3 minut, 17 sekund
Niedawno pisaliśmy też o...

Microsoft Flight Simulator z mnóstwem dodatków na 40 urodziny

arrow-right
arrow-right

Sierpniowe nowości w GT7 - auta, trasy i menu

Komentarze
...
83.20.***.*** • #1
maniekmaniu
592 dni temu

Pamiętam jak wyszło PS2 i kosztowało chyba 2699zł przy zarobkach 700-900zł. To był szok. Teraz takie ceny nie robią wrażenia. Poza tym Sony doskonale wie, że mimo podniesienia ceny popyt nie zmaleje. Sytuacja ze skalperami pokazała desperację posiadania ich konsoli.

odpowiedz
...
193.163.***.*** • #2
gnysek
592 dni temu

Owszem, w stosunku do pensji to nadal spoko cena. Z drugiej jednak strony, Sony wprowadza nowy, lżejszy model, więc powinni wyjść na swoje - a jednak podnoszą.

odpowiedz
...
83.20.***.*** • #3
maniekmaniu
591 dni temu

Tak nowy model z małymi zmianami. Oczekuję mocno wersji slim. Na chwilę obecną mam XoneX i mało miejsca przy TV. Slim będzie idealny w przypadku PS5 i XsX.

XsX może zmniejszą do rozmiaru XsS ale i tak jest mniejszy od giganta PS5. Czekam na PS5 Slim i XsX slim.

odpowiedz
...
193.163.***.*** • #4
gnysek
590 dni temu

Szczerze - to nie narzekam na rozmiar, wolę dużego XSX z bezgłośnym chłodzeniem, niż drgające PS5.

odpowiedz
...
83.20.***.*** • #5
maniekmaniu
589 dni temu

Drgające PS5 tzn.? Jak nie będzie slim XsX to i tak kupię ale giganta PS5 bez wersji slim nie zamierzam.

odpowiedz
...
193.163.***.*** • #6
gnysek
589 dni temu

Moje PS5 bardzo mocno wibruje, zwłaszcza jak kręci płytą - aż mebel drży.

odpowiedz
Dodaj nowy komentarz:
...
Twój nick:
Twój komentarz:
zaloguj się

Ta strona korzysta z reCAPTCHA od Google - Prywatność, Warunki.


Treści sponsorowane / popularne wpisy: