Shenmue 3 to dla jednych tytuł niezwykle wyczekiwany, a dla innych kompletnie nieznany. Druga część serii debiutująca na Dreamcast oraz Xbox zebrała ówcześnie bardzo pozytywne oceny przekonując do marki tysiące graczy z całego świata, lecz przez wiele lat wyczekiwania na kontynuację wielu miłośników konsol zdążyło już o Shenmue zapomnieć.

Debiutująca przedwczoraj trzecia odsłona cyklu miała za zadanie nie tylko utracone zainteresowanie klientów odzyskać, ale także przekonać do tytułu nowych graczy. Udało się to całkiem nieźle, bo średnia z ocen ekspertów wersji na PlayStation 4 wynosi obecnie 69/100. Wynik ten można by traktować jako dość przeciętny, gdyby fakt, iż opinie graczy są już znacznie przychylniejsze i oscylują wokół 8,2 i to pomimo ogromnego hejtu, jaki wylał się na produkcję za sprawą umowy o ekskluzywności z Epic Games Store.

Krytycy zgodnie chwalą Shenmue 3 za wierność klimatowi oryginału i dopieszczony szczegółami świat, krytykując jednocześnie produkcję za wolne tempo akcji i banalne dialogi. Eksperci podkreślają, iż jest to produkt skierowany głównie do starszych graczy, przyzwyczajonych do przestarzałych, choć wiernych starszym częściom serii mechanik, aniżeli tytuł, który zachęci miłośników gier nowego pokolenia.

Warto wspomnieć, iż poprzednie odsłony z cyklu pomimo wysokich ocen ekspertów nigdy nie osiągnęły dobrego wyniku sprzedażowego, co stawiało kontynuację pod dużym znakiem zapytania. Na ratunek przyszli sami fani, którzy za pośrednictwem serwisu crowdfundingowego Kickstarter zapewnili odpowiednie środki, by produkcję nowej części gry rozpocząć.

Najnowsza odsłona serii to gra przygodowa opowiadająca o perypetiach Ryo Hazukiego — 18-letniego adepta sztuk walki starającego się pomścić śmierć swojego ojca. Trzon rozgrywki stanowi przemierzanie otwartego świata, rozmawianie z napotkanymi postaciami i oczywiście uczestniczenie w walkach.

Gra zadebiutowała przedwczoraj (19.11.2019) na PS4 oraz PC pozbawiona polskiej wersji językowej i jest dostępna w cenie 249 zł (PS Store), a także 209 zł (Epic Games Store). Obecnie spekuluje się o możliwej premierze na Xbox One w najbliższej przyszłości.