News

Konami nie tylko usunęło MGS2 i MGS3 ze sklepów, ale i wpis o tym fakcie

Gry miały zniknąć na chwilę, ale i o tej informacji ślad zaginął...

W zeszłym roku, dokładnie 7 listopada 2021, Konami poinformowało o tymczasowym wycofaniu MGS 2 i MGS 3 we wszystkich postaciach ze sklepów cyfrowych, czyniąc grę niedostępną do zakupu na PlayStation 3, PS Vita, Xboxach oraz Nintendo 3DS (no i PC).

Przyczyną miało być wygaśnięcie licencji na materiały filmowe użyte w grach i tytuły te miały zniknąć jedynie do czasu ich odnowienia. Chodziło prawdopodobnie o końcówkę MGS 2, w której możemy zobaczyć różne ujęcia Nowego Jorku i spacerujących po nim ludzi, czy fragmenty MGS 3 które pokazują ujęcia dotyczące zimnej wojny - defilady na placu czerwonym, wybuchy bomb atomowych, czy zasieki postawione na spornych terenach i pograniczach.

Niestety, wygląda na to, że Konami o obietnicy zapomniało. Firma obiecała, że pracuje nad przywróceniem gier, ale minęło już ponad pół roku i nie tylko nie ma gier - zniknął też MG Portal, na którym wrzucano newsy dotyczące serii Metal Gear Solid.

Oryginalny wpis dostępny był pod adresem https://www.konami.com/mg/jp/info/874/ i można go jeszcze zobaczyć dzięki archiwum internetowemu pod adresem http://web.archive.org/web/*/https://www.konami.com/mg/jp/info/874/ . Ostatni raz, strona dostępna była na początku kwietnia - musiała więc zaginąć w ciągu ostatnich 6-7 tygodni.

Zagadkowe jest jednak to, że ten sam los nie spotkał innych części gry - co prawda czwórka i piątka nie korzystały z historycznych nagrań, ale robiła to jedynka - która jest dostępna zarówno na PS3/PS Vita, jak i na PC. Ba, przy okazji wyleciał też remaster Peace Walkera, który był w zestawie HD, a o którym nie ma tu ani słowa. Można co prawda założyć, że w tak odległych czasach (1998) zawierano inne licencje, ale generalnie takie problemy najczęściej dotyczą muzyki, a nie ujęć z zasobów muzealnych. Jeszcze w listopadzie, zakładaliśmy też, że gry znikają, bo mają je zastąpić nowsze remastery - ale to stałoby się zapewne w ciągu kilku tygodni, tymczasem od 6 miesięcy Konami nie zająknęło się w tym temacie. Doszło już do tego, że kupno MGS 2i 3 w HD na Xboxa graniczy obecnie z cudem - nie przez wysokie ceny, a po prostu przez całkowite zniknięcie pudełkowej gry z rynku.

Bloober Team puszcza oko mówiąc o pracach nad Silent Hill

Firma oficjalnie nie przyznaje, że pracuje nad grą - ale też nie zaprzecza.

Czytaj dalej »

Oczywiście pozostaje cień nadziei, że Konami chciało pójść śladem Rockstara, który wywalił ze sklepów stare wersje GTA, czy też SEGI, która przy okazji premiery nowego retro-Sonica również wywali starsze wersje tej samej gry ze sklepu (przy okazji podnosząc cenę x4) - a w ostatniej chwili wstrzymano premierę. Podobne plotki chodzą o Silent Hillu, którego Polacy kilka dni temu praktycznie potwierdzili.

Pozostaje nam więc czekać... 2-3 tygodnie, na czas Summer Game Fest, który powinien przynieść mnóstwo informacji o wielu wyczekiwaniach, zaginionych bądź nieujawnionych grach. Jeśli tam nie odnajdą się nowsze wersje MGS2 i MGS3, to obawiam się, że ich zaginięcie może być stałe.

Co ciekawe, w najnowszym raporcie finansowym Konami podaje, że między grudniem 2021 a marcem 2022 sprzedało się 300.000 kopii Metal Gear Solid, zbliżając się do 60 milionów sprzedanych gier z serii i tylko PES jest od sagi Kojimy lepszy - co jest w sumie zrozumiałe, bo wychodził co roku, a nie co 5-6 lat. Co ciekawe, sprzedaż całej serii w ostatnim roku była wyższa, niż Metal Gear Survive w pierwszym tygodniu po premierze.

Niestety, ironia losu sprawiła, że gra o "przeżyciu", pogrzebała serię, która bez Kojimy za sterami spadła niemalże pionowo w dół, przynosząc jedynie żenujący poziom, szorujący po ziemi. Myślicie, że MGS2 i MGS3 w kolekcji HD powrócą do sklepów cyfrowych?

Autentyczne nagrania, o które mogło chodzić Konami, możecie zobaczyć od 1:40 poniższego nagrania, pochodzącego z końcówki MGS2 (tego, gdzie Raiden przypomina sobie o rocznicy poznania z Rosemary.

Czas czytania: 4 minut, 37 sekund
Niedawno pisaliśmy też o...

Emulacja PSX w PS+ z opcją "cofania" gier i trofeami

arrow-right
arrow-right

Wiedźmin 3 next-gen: kolejna obsuwa w 7 urodziny gry

Komentarze
Dodaj nowy komentarz:
...
Twój nick:
Twój komentarz:
zaloguj się

Ta strona korzysta z reCAPTCHA od Google - Prywatność, Warunki.


Treści sponsorowane / popularne wpisy: