News

Level 5 cichaczem zwalnia anglojęzycznych pracowników. Yokai Watch 4 zapewne nie wyjdzie

Jeśli ponad rok po japońskiej premierze gry zapowiedzianej również na rynek światowy nadal nie ma, to wiedz, że coś się dzieje.

Japońscy wydawcy są naprawdę dziwni. Podczas, gdy cały świat wydaje gry w kilku językach, standardem jest 4-5 wersji dubbingowych i nawet kilkanaście wersji z napisami (zwłaszcza w Sony), Japończycy nie tylko nie potrafią tego zrobić, ale wydanie gry jedynie z angielskimi napisami często zabiera niemal rok. Niechlubnym przypadkiem jest tu seria Yakuza, Persona czy Story of Seasons (wcześniej Harvest Moon), a także wiele gier o studia Level 5. To, że Ni No Kuni 2 wyszło w tym samym czasie było ewenementem, gdyż ani NNK1, ani żadne Yokai Watch, ani seria z Profesorem Laytonem, Dark Cloud czy White Knight Chronicles - każda z tych gier potrzebowała około roku na lokalizację na angielski.

Teraz dochodzą jednak do tego dużo bardziej niepokojące informacje. Level 5, który znany jest z wydawania bardzo dobrych jakościowo i ciekawych fabularnie gier, podobno zwalnia jak leci pracowników wszystkich nie japońskich oddziałów. Nikt się tym nie martwił gdy chodziło o dział marketingowy, ale wygląda, że znikają też osoby odpowiedzialne za koordynację prac tłumaczeniowych. O ile same napisy można jeszcze robić w Japonii, o tyle nagrań dokonuje się zawsze w USA. Przyznam szczerze, że od paru miesięcy zastanawiam się co się dzieje w temacie Yokai Watch 4 w które liczyłem pograć na Switchu w trakcie sesji na porcelanowym tronie, tymczasem mimo, że pisałem o angielskim wydaniu już rok temu ( Yokai Watch 4 po angielsku potwierdzone) - od tego czasu w temacie nie drgnęło zupełnie nic. Co więcej, trailer który podlinkowałem wtedy w newsie zniknął razem z kontem które go opublikowało.

To nie są dobre wiadomości, zwłaszcza w kontekście plotek o ponownym wydaniu gier z Laytonem na Switchu (takowe wyszły na Androidy i iOS w wakacje) - tutaj zapewne temat też umarł. Nie dostaliśmy też pierwszego Yokai na Switcha - mimo, że gra była już przetłumaczona przy okazji 3DSa. Ominie nas też Ni no Kuni: Cross Worlds, a ja po cichu liczyłem nawet na trzecią część Dark Clouda na PS5. Niestety, patrząc na amerykańską stronę firmy ( http://level5ia.com/ ) - poza jakimś jednorazowym wpisem o patchu, strona nie jest aktualizowana od czterech lat.

Platformy:
Czas czytania: 2 minut, 55 sekund

Przeczytaj więcej na podobne tematy:
Odpoczywamy, ale nie znikamy :) - 10.03.2023 20:11
18 lat temu PSX Extreme uznało nas najlepszą stroną o grach - 10.03.2023 13:48
Forum - 10.03.2023 13:18
Square wchłonie Luminous Productions, bo Forspoken zawiodło - 28.02.2023 23:13
Sony wywraca nasze spojrzenie na pady z projektem Leonardo - 05.01.2023 23:30
Niedawno pisaliśmy też o...

Demon's Souls także na PS4? Pojawiła się pierwsza oferta

arrow-right
arrow-right

Wormsy Rumble dostaną betę przed premierą

Komentarze
Dodaj nowy komentarz:
...
Twój nick:
Twój komentarz:
zaloguj się

Ta strona korzysta z reCAPTCHA od Google - Prywatność, Warunki.


Treści sponsorowane / popularne wpisy: