Gears Tactics to jedna ze spin-offowych produkcji w uniwersum Gears of War zapowiedziana jeszcze w 2018 roku. Dotychczas o grze poza tym, że ma być nastawioną na taktyczną zabawę strategią, nie wiedzieliśmy zbyt wiele, aż do nocnego TGA 2019, gdzie ujawniono spory fragment gameplayu produkcji:

W przeciwieństwie do dość tajemniczego materiału o następcy Hellblade, z jakiego nie dowiedzieliśmy się niczego konkretnego, tutaj sporo elementów rozgrywki mamy wyłożone jak na tacy. Od razu widać, iż gra czerpie całymi garściami z serii XCOM stosując podobny rzut izometryczny, system osłon i turowy system walki. Fani taktycznych strategii poczują się tu więc jak w domu.

Tytuł ponownie zabierze nas na planetę Sera, a akcja gra będzie się działa 12 lat przed wydarzeniami z pierwszego Gears of War. Główną oś historii będzie stanowiła kwestia narastającego zagrożenia ze strony Szarańczy i walka zdezorganizowanych resztek ludzkości o przetrwanie na powierzchni planety.

Co ważne pod względem grafiki tytuł prezentuje się znacznie lepiej od gier tego gatunku oferując jakość na naprawdę wysokim poziomie, porównywalnym z tradycyjnym Gears of War, co może pomóc w popularyzacji taktycznych FPS, jakie są przez wielu graczy uważane, za niezbyt widowiskowe. Twórcy zadbali także o kampanię fabularną z prawdziwego zdarzenia, której ukończenie według ich zapewnień zajmie nawet 40 godzin.

Za produkcję gry pod czujnym okiem Microsoftu odpowiada brytyjskie studio Splash Damage znane między innymi z Enemy Territory: Quake Wars. Tytuł zadebiutuje 28 kwietnia 2020 roku na PC (Steam i Windows Store). Pomimo wczesniejszych doniesień o planowanej wersji na Xbox One w udostępnionym materiale nie widnieje żadna informacja na ten temat.