News

Ruszają preordery na God of War: Gra Karciana

Gotowi na stawienie czoła Ragnarokowi bez pomocy pada i telewizora, w pojedynkę lub z przyjaciółmi?

Gry planszowe nie tylko stają się coraz bardziej popularne, ale też gracze coraz chętniej sięgają po coraz bardziej rozbudowane pozycje, przy których Monopoly to raptem talia startowa jednego gracza. Nic więc dziwnego, że wśród setek tytułów jakie wychodzą każdego roku, oraz wobec faktu, że gracze "offline" są gotowi na każde wyzwanie, pojawiają się też produkcje oparte na grach wideo. Sukces takich pozycji zależy w sumie od dwóch czynników - po pierwsze, przemyślanej i wciągającej mechaniki (co wychodzi różnie, ale nieudane pozycje to margines), a po drugie - możliwości gry w kilka osób w jednym pomieszczeniu, co zazwyczaj nie byłoby możliwe ze względu na ogólny zamysł gry. Co ciekawe, o ile do tej pory planszówki kojarzyły się właśnie z opcją pogrania w kilka osób, o tyle coraz częściej pojawia się w nich tryb solo - wierzcie mi, nie ma nic gorszego niż dostać lanie od wirtualnego papierowego przeciwnika, którego tak częściowo sami musimy prowadzić.

Wydawnictwo Portal Games poinformowało dziś, że już na początku czerwca do sklepów z grami planszowymi trafi kooperacyjna karcianka God of War (w polskiej wersji językowej), oparta na grze z PS4 wydanej w 2018 roku. Cel oczywiście nie mógłby być inny, niż przetrwać Ragnarok i właśnie taki będzie nasz cel w trakcie rozgrywki.


Gra pozwoli jednemu do czterech graczy się wcielić w jednego z sześciu bohaterów znanych z gry - każdy z innym zestawem cech i innymi taliami startowymi, a więc nieco innym sposobem ukończenia gry. Taki chociażby Kratos ma sporo punktów życia i atakuje w zwarciu, z kolei Atreus jest wyspecjalizowany w łuku, a Freya stawia na obronę i regenerację.

Gra wcale nie należy do najkrótszych i jedna rozgrywka zajmuje od 90 do 180 minut (niektóre gry konsolowe da się w tyle przejść) i chociaż nie ma tutaj trybu fabularnego który popychany byłby kolejnymi rozgrywkami, mamy system zadań, dzięki którym gry będą odmienne. Na początku dobieramy jedną z sześciu kart zadań, a w kolejnych etapach zawsze do wyboru jest jedna z dwóch kart, na końcu czeka zaś jeden z czterech bossów. Brzmi to prosto, ale z czasu rozgrywki szybko da się wywnioskować, że wcale tak prosto i szybko nie będzie.

Ja zapewne do swojej kolekcji niemal 40 tytułów planszowych dokupię i tę, dam wam też wtedy znać, czy było warto. Oceny na Board Game Geek (taki IMDB dla planszówek) co prawda nie powalają (6.9/10), ale z drugiej strony grałem już w parę pozycji z taką oceną i nie skończyło się na jednej rozgrywce, więc dam jej szansę. Obstawiam, że głównym problemem jest zbyt mała ilość zadań i bossów, przez co ich kombinacje po paru rozgrywkach są nam już znane, ale przez budowę gry w której każdy z bossów ma własną talię kart, w tej cenie zapewne nie udało się już wepchnąć więcej zawartości. Niestety, nie zapowiada się na żaden dodatek do tej pozycji - takowe zazwyczaj pojawiają się w ciągu roku od premiery, a amerykańska odbyła się w 2019. Z drugiej strony, Fallout z 2017 dostał dodatek rok temu, więc jakaś tam iskra nadziei jest.

Grę można zamówić tutaj: https://sklep.portalgames.pl/kategoria/przedsprzedaz/god-of-war (chociaż poza stroną wydawcy zapewne znajdziecie ją parę grosików taniej).

Co ciekawe, to nie ostatnia gra od Portal Games na podstawie gier, która trafi do naszego kraju w polskiej wersji w tym roku.

Pierwsza z nich, to dodruk Bloodborne Gra Karciana, z którą niestety mam ten problem, że jest to gra dla 3 - 5 graczy, więc bez zaproszenia jakiegoś znajomego w domowych warunkach może być ciężko o sposobność do gry.


Tutaj jednak naprzeciw temu problemowi wybiega inna produkcja w tym samym uniwersum - Bloodborne: Gra Planszowa, która przeznaczona jest już dla 1 do 4 graczy. Gra zawierać będzie ponad 500 kart, ponad 100 tokenów i aż 37 miniaturek, więc to już jedna z grubszych pozycji i raczej nie prędko się znudzi (i zajmie pewnie cały stół).

Gdyby jednak było wam mało, to pojawi się jeszcze... karcianka Dark Souls (z 2018 roku) - też dla 1 do 4 graczy. Tu już bez figurek, ale wciąż blisko 400 kart.

Platformy:
Czas czytania: 4 minut, 44 sekund

Przeczytaj więcej na podobne tematy:
God of War Ragnarok: Valhalla wiemy czym będzie. - 12.12.2023 08:24
Portal Games w 2023 wyda 4 nowe growe planszówki - 27.01.2023 23:05
Nie nabierzcie się na Bloodborne na komórki - 25.10.2022 22:57
Ghost of Tsushima z nowymi kostiumami - 21.12.2020 12:10
Niedawno pisaliśmy też o...

Studia Sony tworzą łącznie 25 nowych gier

arrow-right
arrow-right

Trylogia Mass Effect otrzyma "polskawą" wersję

Komentarze
Dodaj nowy komentarz:
...
Twój nick:
Twój komentarz:
zaloguj się

Ta strona korzysta z reCAPTCHA od Google - Prywatność, Warunki.


Treści sponsorowane / popularne wpisy: