News

Twórcy Returnal zostawili tryb debugowania w grze

Oj, to chyba nie miało trafić do graczy.

Tryby debugowania to normalna rzecz przy tworzeniu gier - podręczne menu nie tylko pozwala poznać statystyki dotyczące wydajności gry, ale też szybko przeskakiwać do innych obszarów mapy, spawnować przeciwników czy ustawiać przedmioty bądź questy, żeby szybciej przejść grę i odblokować to co może być za chwilę potrzebne.

Takie tryby zazwyczaj są zaszyte jedynie w rozwojowej wersji gry i kompilacja do wersji "sklepowej" w ogóle nie powinna ich zawierać. Cóż, nie zawsze tak jednak jest. O ile w czasach PSX takie rzeczy zostawiano jako rodzaj "cheatów" i kodów do gry, o tyle dziś zdarza się to niezwykle rzadko.

Jednym z takich przypadków jest trylogia Jak & Daxter, do której kod odkryto poprzez inżynierię wsteczną (przeglądanie skompilowanej gry w celu odnalezienia fragmentów które da się przywrócić do jakiegokolwiek kodu). Ten nie był jednak wcale taki prosty i jego przypadkowe odkrycie było niemal niemożliwe:

Inaczej sprawa wygląda w Returnalu, ekskluzywnej grze na PS5 która trafiła do sklepów w piątek. Tam bowiem do odpalenia funkcji dla programistów wystarczy jedynie... podpiąć do konsoli klawiaturę. Sytuacja podobna do tej z PS Classic które złamano właśnie w ten sposób - też za pomocą przewodu USB i klawiatury.

Po wpięciu się do wejścia w konsoli należy wcisnąć Shift + Ctrl + Alt, po czym za pomocą klawiszy z cyframi 0 - 9 (na głównej części klawiatury) można spawnować sobie kolejne bronie.

Z kolei Shift + Ctrl + 4 przeniesie nas na statek bohaterki, bez utraty czegokolwiek. Należy jednak uważać bo ta sama kombinacja z innymi cyframi potrafi zawiesić grę (więc coś jednak wycięto). Trzeba też uważać, bo w Biomach 3 i 4 gra wraca na start, więc mimo zachowania tego co zdobyliśmy czeka nas przeprawa niemal od nowa.

Zapewne kolejny patch zablokuje tę opcję, ale trzeba przyznać, że dość długo udało się jej nie zauważyć, a i okazji do załatania było kilka (obecna wersja gry to 1.03).

Cóż, teraz na pewno wszystkie działy QA dużych firm dopiszą na listę "sprawdzić czy można odpalić coś z klawiatury podpiętej do konsoli". Fajnie, gdyby ekipa odpowiedzialna za Returnala zostawiła jakiegoś easter egga w przypadku załatania tego problemu.

Platformy:
Czas czytania: 2 minut, 56 sekund

Przeczytaj więcej na podobne tematy:
Returnal zgarnia cztery nagrody na BAFTA - 08.04.2022 22:45
Najlepsze gry pierwszej połowy 2021 roku - 22.07.2021 11:46
Uważajcie usypiając konsolę z włączonym Returnalem - 20.05.2021 11:05
Returnal na szczęście z polskim dubbingiem - 05.03.2021 23:51
State of Play już w czwartek - 24.02.2021 05:44
Niedawno pisaliśmy też o...

Mass Effect Legendary Edition - 30 do 120 FPS zależnie od konsoli

arrow-right
arrow-right

Xbox Game Pass na maj zapowiada się znakomicie

Komentarze
Dodaj nowy komentarz:
...
Twój nick:
Twój komentarz:
zaloguj się

Ta strona korzysta z reCAPTCHA od Google - Prywatność, Warunki.


Treści sponsorowane / popularne wpisy: